RAPORT

Pogarda

Polski Ład. Zobacz, jak zmieni się Twoja emerytura

Zmiany mają wejść w życie w styczniu (fot. Shutterstock/Goksi)
Zmiany mają wejść w życie w styczniu (fot. Shutterstock/Goksi)

Najnowsze

Popularne

Na Polskim Ładzie skorzysta prawie 90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski. Przekonywał, że w kieszeniach pracowników, emerytów i firm zostanie 8 mld zł, z czego duża część będzie przeznaczona na konsumpcję.

„Takiej obniżki nie było w historii wolnej Polski”. Buda o podatkach w Polskim Ładzie

9 mln osób przestanie w ogóle płacić podatek dochodowy, 90 proc. emerytów będzie miało emerytury bez podatku – wynika z założeń tzw. Polskiego...

zobacz więcej

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Jak mówił Sarnowski podczas konferencji w resorcie finansów, na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku najwięcej skorzystają ci emeryci, którzy otrzymują emerytury ok. 2 tys. zł - będzie to 170 zł miesięcznie. „Osoby z emeryturą do prawie 5 tys. zł zyskają na zmianach, z kolei osoby z emeryturą do 13,6 tys. brutto dopłacą mniej niż 200 zł miesięcznie” - powiedział wiceszef MF.

Im wyższa emerytura, tym mniejszy zysk


„Na proponowanych przez nas zmianach zyska prawie 90 proc. emerytów. W stosunku do 4 proc. emerytów nie będzie zmian. Ok 6 proc. dopłaci, ale mniej niż 200 zł, a 0,3 proc. dopłaci więcej niż 200 zł miesięcznie” - podsumował Sarnowski.

Sarnowski wspomniał też, że w ramach Polskiego Ładu z estońskiego CITu będzie mogło skorzystać więcej firm. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej