RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wariant Delta atakuje. CDC zaostrza wytyczne dotyczące noszenia masek

USA zmagają się z pandemią koronawirusa (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
USA zmagają się z pandemią koronawirusa (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Szefowa amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) Rochelle Walensky poinformowała o zaostrzeniu wytycznych dotyczących noszenia masek przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19. CDC zaleca teraz noszenie masek przez wszystkich na obszarach o zwiększonej transmisji koronawirusa.

Czy szczepionki na Wyspach to placebo? Skandal z powodu fake newsa

Opublikowany w mediach społecznościowych wpis i dołączone do niego wideo sugerują, że grupa Brytyjczyków, w ramach szczepień populacyjnych,...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według nowych wytycznych, osoby zaszczepione powinny nosić maski ochronne w miejscach publicznych i pomieszczeniach na obszarach o „znacznym” lub „wysokim” wskaźniku rozprzestrzeniania się koronawirusa. Według obecnych definicji CDC oznacza to większość stanów na Południu i Zachodzie USA.

Nowe zasady to zmiana polityki CDC ogłoszonej na początku maja. Oceniono wówczas, że osoby zaszczepione nie muszą nosić masek w zamkniętych pomieszczeniach. W praktyce oznaczało to, że w większości kraju maski przestały być obowiązkowe.

Zwiększona transmisja koronawirusa


Zmiana następuje w momencie szybko rosnącej w USA liczby infekcji związanych z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta. Choć przypadki zakażeń wśród osób zaszczepionych wciąż są stosunkowo rzadkie, a przebieg choroby łagodniejszy, Walensky zaznaczyła, że przy zwiększonej transmisji koronawirusa ryzyko to wzrasta.

Te nowe badania są niepokojące i niestety wymuszają aktualizację naszych rekomendacji – powiedziała szefowa CDC.

CDC zaleca również noszenie masek przez wszystkich uczniów i nauczycieli w szkołach w całym kraju, niezależnie od statusu zaszczepienia.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Komentując te zmiany prezydent USA Joe Biden stwierdził, że gdyby więcej ludzi zaszczepiło się przeciw COVID-19, to Ameryka nie byłaby obecnie w takiej sytuacji. Dodał też, że rozważa wprowadzenie obowiązku szczepień dla urzędników federalnych. W poniedziałek Departament Spraw Weteranów stał się pierwszą federalną instytucją, która zdecydowała się na taki krok. Jak dotąd w pełni zaszczepiło się 49,7 proc. ludności USA, w tym 60 proc. wszystkich dorosłych. Średnia liczba wykrywanych każdego dnia nowych infekcji SARS-CoV-2 wzrosła w kraju od początku lipca niemal czterokrotnie i obecnie wynosi około 56 tys.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej