RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eksplozja w Leverkusen. Wzrósł bilans ofiar

Nie wiadomo, co było przyczyną eksplozji w Chemparku (fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH)
Nie wiadomo, co było przyczyną eksplozji w Chemparku (fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH)

Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych na skutek wybuchu i pożaru, do których doszło we wtorek w skupiającym zakłady chemiczne parku przemysłowym w Leverkusen na zachodzie Niemiec – poinformował we wtorek późnym wieczorem zarządca kompleksu.

Niemcy. Eksplozja w zakładach chemicznych Bayera [WIDEO]

W niemieckich zakładach chemicznych Bayera w Leverkusen koło Kolonii doszło do potężnej eksplozji. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ciężko ranne,...

zobacz więcej

Wcześniej informowano o jednej ofierze śmiertelnej i 16 rannych.

Jak powiedział Lars Friedrich, zarządca kompleksu, zaginionych jest pięciu pracowników. – Poszukiwania zaginionych trwają, ale nadzieja na znalezienie ich żywych szybko gaśnie – stwierdził Friedrich.

Eksplozja wywołała pożar


Do potężnej eksplozji, która wywołała pożar w położonym na terenie parku składzie odpadów, doszło we wtorek o godz. 9.40. Wybuch słychać było w promieniu 10 kilometrów. Nadal nie wiadomo, co było jego przyczyną.

Zamknięto kilka okolicznych autostrad. Na miejsce skierowano wiele jednostek policji, straży pożarnej, w tym śmigłowce, oraz karetki pogotowia. Policja apelowała o omijanie okolic Leverkusen.

Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof zakwalifikował wypadek jako „ekstremalne zagrożenie” oraz wezwał okoliczną ludność do pozostania w domach i zamknięcia drzwi i okien. Pierwsze pomiary powietrza nie wykazały jednak toksycznego skażenia. Po kilku godzinach pożar ugaszono.

Na terenie parku przemysłowego o nazwie Chempark działa ponad 30 firm, w tym jeden z największych niemieckich koncernów chemicznych – Bayer. Chempark położony jest bardzo blisko Renu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej