RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Gorące testy” drugiego reaktora na Białorusi

Uruchomienie przewidziane jest na jesień tego roku (fot. Shutterstock)
Uruchomienie przewidziane jest na jesień tego roku (fot. Shutterstock)

Na Białorusi rozpoczęły się tak zwane „gorące testy” budowanego drugiego reaktora elektrowni jądrowej. Powstaje ona w Ostrowcu na północy kraju.

Pożar elektrowni atomowej. Wiadomo już, co z promieniowaniem

Z powodu pożaru wstrzymano pracę jednej turbiny w elektrowni atomowej na południowo-wschodnim wybrzeżu Korei Południowej – poinformowała agencja...

zobacz więcej

Tak zwane „gorące testy” to najbardziej wszechstronne sprawdzenie bloku energetycznego przed jego fizycznym uruchomieniem przewidzianym na jesień tego roku. Białoruska agencja prasowa „Biełta” poinformowała, że „podczas docierania na gorąco specjaliści sprawdzą sprawność głównego wyposażenia bloku energetycznego i jego zgodność z wymaganiami dokumentacji projektowej”.

Wyłączył się 12 lipca


Tymczasem – jak zauważają niezależne media – uruchomiony ponad pół roku temu pierwszy reaktor białoruskiej elektrowni atomowej automatycznie wyłączył się 12 lipca. Specjaliści ustalają przyczyny. Ponowne włączenie go do sieci planowane jest w połowie sierpnia.

Białoruska elektrownia atomowa powstaje blisko litewskiej granicy. Władze w Wilnie od samego początku – ze względów bezpieczeństwa – są przeciwne inwestycji. Zobacz także: Reaktor jądrowy uszkodzony. Chiński rząd uspokaja

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej