RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nadużycia finansowe w Watykanie. Przed trybunał wezwano m.in. kardynała

Trybunał Watykański rozpoczął we wtorek proces ws. kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób. Oskarżeni są oni m.in. o nadużycia finansowe w Sekretariacie Stanu. Sprawę odroczono do 5 października.

Watykan dementuje informacje o kryzysie. „Nie ma groźby krachu finansowego”

Watykanowi nie grozi ani krach finansowy, ani niewypłacalność – zapewnił szef Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) bp Nunzio Galantino....

zobacz więcej

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed trybunałem w Watykanie stanął kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Po rozprawie kardynał Becciu wyraził nadzieję, że „sędziowie uznają jego niewinność".

Zarzuty dla 10 oskarżonych dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu podczas dokonywanych przez Sekretariat Stanu inwestycji w Londynie. Chodzi o zakup kamienicy w luksusowej dzielnicy za kwotę 200 milionów euro w 2014 roku. Postępowanie w tej sprawie wszczęto w Watykanie dwa lata temu, gdy okazało się, że na zakup kamienicy na Sloane Square przeznaczono też środki ze świętopietrza na dobroczynną działalność papieża. Świętopietrze to istniejąca od VIII wieku danina na rzecz Stolicy Apostolskiej.

Zobacz także: „Papież chce oczyścić finanse watykańskie”


W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników oraz obserwujących proces dziennikarzy rozpoczął się on w udostępnionej trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich.

Bilans Stolicy Apostolskiej za rok 2020. „Jest lepiej niż przewidywano”

Ponad 66 milionów euro wyniósł deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej w zeszłym roku – poinformował w sobotę Watykan. Jest lepiej niż przewidywano...

zobacz więcej

Wśród oskarżonych są oprócz kardynała Becciu, byłego zastępcy sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej  i byłego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, między innymi byli szefowie watykańskiej jednostki nadzoru finansowego oraz dwaj włoscy maklerzy.

Byłemu szefowi Urzędu Informacji Finansowej (AIF) Rene Brulhartowi zarzuca się nadużycie władzy. Taki sam zarzut usłyszał ksiądz Mauro Carlino, który pracował w Sekretariacie Stanu; oskarżony jest też o wymuszenia. Tommaso Di Ruzza, były dyrektor z AIF, odpowiada za sprzeniewierzenie pieniędzy.

Biznesmen Enrico Crasso jest sądzony za korupcję, wymuszenia, pranie brudnych pieniędzy i oszustwa. Współpracownica kardynała Becciu, Cecilia Marogna, która otrzymała z Sekretariatu Stanu jako konsultantka duże sumy pieniędzy na wykonywanie specjalnych zadań dyplomatycznych, ma zarzut defraudacji.

„Wpływowy” arcybiskup Guamu skazany. Był podejrzany o molestowanie nieletnich

Arcybiskup amerykańskiej wyspy Guam Anthony Sablan Apuron, oskarżany m.in. o czyny pedofilii, został uznany winnym pewnych zarzutów przez trybunał...

zobacz więcej

Oskarżeni są też włosko-szwajcarski finansista Raffaele Mincione, adwokat Nicola Squillace, były pracownik biura administracyjnego w Sekretariacie Stanu Fabrizio Tirabassi i pośrednik Gianluigi Torzi, który według śledczych wymusił 15 mln euro od Watykanu na inną transakcję.

Wszystkim grożą kary więzienia i grzywny.

Po zakończeniu rozprawy 73-letni kardynał Becciu przekonywał, że był „zawsze posłuszny papieżowi”. – Jestem spokojny, mam czyste sumienie i ufność w to, że sędziowie będą potrafili ocenić fakty. Mam wielką nadzieję i pewność, że uznają moją niewinność – powiedział purpurat.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej