RAPORT

Pogarda

„Takiej obniżki nie było w historii wolnej Polski”. Buda o podatkach w Polskim Ładzie

Najnowsze

Popularne

9 mln osób przestanie w ogóle płacić podatek dochodowy, 90 proc. emerytów będzie miało emerytury bez podatku – wynika z założeń tzw. Polskiego Ładu. – Tak radykalnej zmiany na plus nie było w skali wolnej Polski nigdy – ocenił w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

MF przedstawiło projekt ustawy podatkowej, element Polskiego Ładu

Ministerstwo Finansów w poniedziałek wieczorem udostępniło projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Główne elementy podatkowej części...

zobacz więcej

Odnosząc się do faktycznego zwolnienia z podatku większości emerytów minister Buda ocenił, że jest to akt podobnej sprawiedliwości jak 500 Plus wobec rodzin. Zmiany w podatku dochodowym mają też być sprawiedliwe z punktu widzenia różnic między zarabiającymi.

– Widać było, że osoby, które zarabiają mało, płacą proporcjonalnie więcej niż osoby, które zarabiają nawet po 100 tys. zł – mówił Waldemar Buda. Zadeklarował, że większość Polaków będzie widziała zmiany na lepsze „w przelewach na koncie od stycznia 2022 r.”. – Czy powinniśmy ubolewać że ktoś, kto zarabia 30 tys., zapłaci 200 zł więcej? – dodał, odnosząc się do kwestii opodatkowania najbogatszych.

– Tak radykalnej zmiany na plus, czyli obniżki podatków, nie było w skali wolnej Polski nigdy – ocenił wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Przypomniał także o zmianach w CIT: przedsiębiorcy zamiast 19 proc. płacą 9 proc., o zerowym PIT dla 26-latków i o obniżce samej stawki PIT z 18 proc. do 17 proc.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Ale też dla klasy średniej: drugi punkt podatkowy wynosił 85 tys., teraz ponad 120 tys. Historyczna obniżka podatków, która przełoży się na nasz świat: dostaniemy pieniądze na konto i tam tych środków będzie więcej – kontynuował.

Pytany, czy podniesienie kwoty wolnej od podatku o 22 tys. zł, czyli jedenaście tysięcy razy więcej niż za PO-PSL, jest jedynie zabiegiem PR-owym, Buda odpowiedział: „Nie chcemy się pozycjonować w stosunku do tego, co robili nasi poprzednicy. Trzeba aż do takich paradoksów się uciekać, żeby pokazać, jakie oni te sukcesy rzeczywiście mieli”.

Podczas dwóch kadencji rządów PO-PSL kwota wolna wzrosła raz, o 2 zł, z 3089 do 3091 zł, Prawo i Sprawiedliwość podniosło już raz kwotę wolną - dla najmniej zarabiających - do 8 tys. zł).

Przeczytaj również: Nowa kwota wolna od podatku i zmiany w składce zdrowotnej wejdą od przyszłego roku

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej