RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wycięli w czasie swoich rządów 250 mln drzew”. Lasy Państwowe prostują fake newsa Tuska

Lasy Państwowe twierdzą, że słowa Donalda Tuska o wycince to  fake news (fot. PAP/Darek Delmanowicz, Tomasz Gzell)
Lasy Państwowe twierdzą, że słowa Donalda Tuska o wycince to fake news (fot. PAP/Darek Delmanowicz, Tomasz Gzell)

„Wycięli w czasie swoich rządów 250 milionów drzew. To ich ekologia, walka z katastrofą klimatyczną” – mówił Donald Tusk na wiecu w Gdańsku 19 lipca 2021 roku. „Oskarżenia ze strony polityków PO to paradoks. Otóż ok. 1/3 polskich nadleśnictw realizuje plany zatwierdzone jeszcze przed 2015 rokiem. Najprościej jak się da – zgodę na ścięcie co trzeciego drzewa, które dziś pozyskują Lasy Państwowe zatwierdził jeszcze rząd PO-PSL” – wyjaśnia Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Onet i „GW” atakują Lasy Państwowe. Demaskujemy fake newsy nt. dyrektora

Obecny dyrektor Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny, miał z naruszeniem przepisów kupić od LP dom korzystając z 95 proc. bonifikaty – twierdzi...

zobacz więcej

Portal wPolityce.pl zwrócił się do Lasów Państwowych z prośbą o objaśnienie szczegółów zarządzania gospodarką leśną. Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych wskazał na wstępie, że „gospodarka leśna to nie doraźne wycinanie drzew, a działalność planowana w długiej perspektywie. Od posadzenia drzewa do jego ścięcia mija przecież sto lat. Lasy Państwowe od prawie 100 lat (powstały w 1924) konsekwentnie realizują politykę, której efektem jest ogromny wzrost lesistości i ilości drewna w lasach (fachowo: zasobność). Od końca II wojny światowej aż o połowę wzrosła powierzchnia lasów w kraju i aż trzykrotnie zasobność” – zapewniał Gzowski cytowany przez wPolityce.

Wyjaśnił, że działalność gospodarcza Lasów Państwowych jest efektem planowania i nadleśnictwa dysponują takimi planami na okres 10 lat. Plan zatwierdza minister ds. środowiska. Jego zdaniem „oskarżenia ze strony polityków PO to paradoks”, ponieważ „ok. 1/3 polskich nadleśnictw realizuje plany zatwierdzone jeszcze przed 2015 rokiem”.

Konkretne liczby


A to oznacza, jak podkreślił, że „zgodę na ścięcie co trzeciego drzewa, które dziś pozyskują Lasy Państwowe zatwierdził jeszcze rząd PO-PSL”. Dodał, że plany urządzenia lasu i wówczas, i teraz powstają wg takich samych reguł. „Tak samo biorą pod uwagę społeczne, przyrodnicze i gospodarcze funkcje lasów” – zaznaczył rzecznik Lasów Państwowych.

Kolejny fake news o Telewizji Polskiej. Jest oświadczenie TVP Poznań

TVP3 Poznań odniosła się do nieprawdziwych informacji podanych przez poznańską „Gazetę Wyborczą”. Zdaniem gazety zatrudniona w TVP Patrycja...

zobacz więcej

Wskazał też ważną okoliczność, którą jest „stosunek wielkości pozyskania do przyrostu”. Czyli „z jakiej części drewna, które corocznie przyrasta, korzystamy? To niemal od zawsze znacznie mniej niż corocznie przyrasta. W ostatnim czasie pozyskujemy ok. 70 proc. rocznego przyrostu. To m.in. dlatego lasów cały czas przybywa. I dlatego możemy być spokojni o lasy – pozostawiając nieużytkowaną część przyrostu, którą odłożyły drzewa, powiększamy zasoby leśne. Magazynujemy CO2 (zresztą w drewnie też jest magazynowane) – powiedził rozmówca portalu i podkreślił, że „wielkość pozyskania wraca do poziomu sprzed pięciu lat”.

Gzowski przypomniał huragan z 2017 roku, który „poskutkował w okresie 2017-2019 istotnym wzrostem pozyskania (dane poniżej, w mln m3). Uprzątaliśmy lasy z powalonych i połamanych drzew. Ale po tym okresie wracamy do poziomu sprzed klęski. To pokazuje, że poziom pozyskania drewna w Polsce jest stabilny. Rośnie nieznacznie, ale nie jest uprawnione twierdzenie o jakimś skoku, masowych wycinkach itp. Nie kierujemy się koniunkturą, a potrzebami lasu” – zapewnił rzecznik.

Padał następujące liczby: 

2016 – 37,4 
2017 – 42,2 
2018 – 43,3 
2019 – 40,6 
2020 – 38,2 
Rzecznik przekonywał, że „każda powierzchnia, gdzie pozyskaliśmy dojrzałe drzewa jest przez Lasy odnawiana”. Dzięki temu co roku w Lasach Państwowych „pojawia się ok. 500 mln młodych drzew”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej