RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Największy kontrakt w historii naszej zbrojeniówki. Jest umowa na fregaty [WIDEO]

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził dziś w Gdyni umowę między Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-Miecznik na budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP. Fregaty będą znaczną siłą na Bałtyku – podkreślił szef MON zaznaczając, że zwodowanie pierwszego okrętu jest możliwe za cztery lata. Umowa zakłada opracowanie, budowę oraz dostarczenie w latach 2021-2034 trzech okrętów nawodnych klasy fregata wraz ze Zintegrowanym Systemem Walki (ZSW).

Armia kupuje najnowsze czołgi Abrams. Prezes PiS: Supernowoczesne

Wicepremier Jarosław Kaczyński poinformował, że nasza armia wzbogaci się o dużą liczbę najnowszej wersji czołgów Abrams; dostawy prawdopodobnie w...

zobacz więcej

– Cieszę się z tego, że niedługo po zamówieniu dla Polskich Sił Zbrojnych, wojsk pancernych, czołgów Abrams, możemy dziś w Gdyni podpisać umowę, która stanowi zamówienie trzech okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej – powiedział szef MON podczas uroczystości w Stoczni Wojennej w Gdyni. Podkreślił, że okręty zostaną wybudowane w Polsce przez konsorcjum PGZ-Miecznik. Szef MON zaznaczył, że oczekuje iż, budowa będzie przebiegała tak sprawnie jak w przypadku niszczycieli min „Kormoran”.

– To jest wizytówka, zdolności i możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego, jednocześnie to jest dowód na to, że można w Polsce budować okręty, które są bardzo dobrze oceniane przez polskich marynarzy – mówił Błaszczak. Podkreślił, że siłę rażenia każdej jednostki można porównać do dywizjonu ogniowego morskiej jednostki rakietowej.

– To będą okręty stanowiące na Bałtyku znaczną siłę – ocenił szef MON. Zapewnił, że jest „sprecyzowany plan pracy, zadania są rozpisane w szczegółach”.

Do końca listopada konsorcjum ma przygotować „trzy projekty koncepcyjne”. Według ministra nie później niż na przełomie lat 2021/22 zostanie wybrana koncepcja najlepsza pod względem wymagań wojska i kosztów. Szef MON podkreślił, że wyboru dokona „jednostka sformowana wedle nowej procedury pozyskiwania sprzętu wojskowego”.

Po wyborze projektu konsorcjum ma przystąpić do prac nad projektem technicznym i do budowy pierwszego okrętu. – Chcemy, aby pierwszy okręt został zwodowany za cztery lata. To ambitny cel, ale możliwy do zrealizowania. Z dynamiką, którą odznaczają się czołgi Abrams, pokonujemy rafy, przeszkody związane z wyposażaniem Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt – mówił Mariusz Błaszczak.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zaapelował do „pasjonatów polskiej Marynarki Wojennej”, by pilnowali podanych przezeń terminów. "Pilnujcie tego projektu, bo presja społeczna jest niezwykle ważnym argumentem, który pomaga w przełamywaniu barier" - powiedział Błaszczak.

Jacek Matuszak z Polskiej Grupy Zbrojeniowej poinformował, że „wartość całego zamówienia, wraz z jednostkami ognia i pakietem logistycznym opiewa na ok. 8 miliardów złotych, co czyni go największym kontraktem w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego”.

Przeczytaj także: Błaszczak: Ustawimy Abramsy na wschód od Wisły. PO–PSL stare Leopardy ustawiła w Żaganiu

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej