RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Coraz więcej instytucji wymaga szczepień przeciw COVID-19

Fala obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 w USA (fot. Shutterstock)
Fala obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 w USA (fot. Shutterstock)

W obliczu rosnącej liczby zakażeń wariantem Delta koronawirusa coraz więcej instytucji publicznych i firm w USA zaczęło wymagać od pracowników szczepień przeciwko COVID-19 – zauważają media. W poniedziałek dołączyła do nich pierwsza agencja federalna – departament spraw weteranów.

USA wciąż zamknięte. Nie otworzą granic dla Europejczyków

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła w poniedziałek, że administracja Joe Bidena „w obecnym momencie” utrzyma w mocy dotychczasowy zakaz...

zobacz więcej

Według portalu Axios, decyzja ministerstwa weteranów – drugiego największego pod względem liczby pracowników resortu w administracji federalnej USA – przetrze szlak podobnym regulacjom w innych ministerstwach i firmach.

Według nowych zasad, ponad 100 tys. pracowników placówek medycznych dla weteranów amerykańskich sił zbrojnych będzie musiało się w pełni zaszczepić w ciągu najbliższych ośmiu tygodni.

Kto żąda szczepień lub testów?


Wcześniej ponad 50 organizacji skupiających medyków zaapelowało w liście otwartym o wprowadzenie obowiązku szczepień dla wszystkich pracowników sektora medycznego.

Obowiązek szczepień lub przechodzenia regularnych testów dla pracowników ogłosiły też władze Kalifornii i miasta Nowy Jork. Dowodu szczepienia od klientów będzie wymagać też ponad 500 barów w San Francisco należących do stowarzyszenia SF Bar Owner Alliance. Podobne wymogi wobec studentów wprowadził również Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie.

Delta dominuje w Europie. Komunikat WHO i ECDC: Szczepienia idą zbyt wolno

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie...

zobacz więcej

Według portalu The Hill, to dopiero początek wprowadzania przez publiczne i prywatne instytucje podobnych regulacji, które są reakcją na opór dużej liczby Amerykanów wobec szczepień, nawet w obliczu rosnącej liczby infekcji wariantem Delta koronawirusa.

Jak postępują szczepienia wśród Amerykanów?


– Jesteśmy w takim momencie tej pandemii, że wybór pojedynczej osoby, by się nie szczepić, dotyka reszty z nas, w głęboki i niszczycielski sposób – powiedział gubernator Kalifornii Gavin Newsom.

Axios zauważa, że choć dotąd wymagania dotyczące szczepień były niepopularne, obecna sytuacja będzie zmuszać coraz więcej instytucji do bardziej zdecydowanych działań. – W akcjach szczepień skończyły się już „marchewki”, zachęcające więcej ludzi do zaszczepienia się, a w obliczu pogarszającej się sytuacji w kraju bardziej atrakcyjną opcją stało się sięganie po „kij+” – komentuje portal.

Jak dotąd w pełni zaszczepiło się 49,7 proc. ludności USA i 60 proc. wszystkich dorosłych. Średnia liczba wykrywanych każdego dnia nowych infekcji SARS-CoV-2 wzrosła w kraju od początku lipca niemal czterokrotnie i obecnie wynosi ok. 56 tys.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej