RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Po ataku Morozowskiego na posłankę REM... broni dziennikarza TVN

Beata Maciejewska po programie oceniła, że rozmawiała nie z dziennikarzem, a ze „wściekłym rzecznikiem KO” (fot. PAP/ Andrzej Rybczyński; Getty Images)
Beata Maciejewska po programie oceniła, że rozmawiała nie z dziennikarzem, a ze „wściekłym rzecznikiem KO” (fot. PAP/ Andrzej Rybczyński; Getty Images)

„Andrzej Morozowski nie naruszył żadnej z zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów” – napisała Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę w sprawie programu, którego gościem była posłanka Lewicy Beata Maciejewska. Morozowski krzyczał na parlamentarzystkę, która po programie oceniła, że rozmawiała nie z dziennikarzem, a ze „wściekłym rzecznikiem Koalicji Obywatelskiej”.

Dziennikarz TVN24 zaatakował posłankę Lewicy. „Rozmawiałam ze wściekłym rzecznikiem KO”

Pani poseł, była szansa, żeby spróbować ten rząd odwołać – krzyczał wręcz na antenie TVN24 red. Andrzej Morozowski, rozmawiając z posłanką Lewicy...

zobacz więcej

Rozmowa miała miejsce dzień po tym, jak Sejm głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz ruchu Polska 2050, ratyfikował ustawę związaną z Krajowym Planem Odbudowy.

Postawa posłów Lewicy nie podobała się politykom Koalicji Obywatelskiej i TVN, którzy krytykowali ich za głosowanie „za” unijnymi miliardami. Z tego właśnie musiała się tłumaczyć w TVN24 posłanka, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Lewicy Beata Maciejewska. Z rozmowy wynikało, że Morozowski ma do niej pretensję o to głosowanie, ponieważ, jak mówił podniesionym głosem, „była szansa, żeby spróbować ten rząd odwołać”.

– Sposób formułowania pytań, prowadzenia programu, nie licuje z dziennikarstwem – stwierdziła Maciejewska w rozmowie z portalem tvp.info.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jednak Rada Etyki Mediów, która otrzymała skargę w sprawie tego programu, w odpowiedzi napisała, że „drążenie tematu, zadawanie rozmówcy niewygodnych dla niego pytań jest sztuką w zawodzie publicysty. Wysoka oglądalność programów red. Morozowskiego wynika z tego, że poruszając gorące, kontrowersyjne tematy jasno formułuje pytania - tak, aby rozmówca, często polityk, nie mógł robić uników. To jest zasada wnikliwego dziennikarstwa”.

„REM stwierdza, że red. Andrzej Morozowski nie naruszył w kwestionowanym przez Pana programie żadnej z zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów” – czytamy w odpowiedzi Rady.

Innego zdania jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która „krytycznie oceniła sposób prowadzenia przedmiotowej audycji w kontekście wymogu obiektywizmu i neutralności dziennikarza, który w audycji publicystycznej prezentował stanowisko wyłącznie jednej strony politycznego sporu”.

KRRiT wezwała TVN do „działań wskazanych powyżej i do zwrócenia szczególnej uwagi na konieczność zachowywania wysokich standardów dziennikarskich”. Więcej przeczytasz tutaj.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej