RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyrok TK ws. handlu w niedziele. Czy coś się zmienia?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie zmienia nic w obecnym stanie prawnym – powiedział wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Dodał, że obecna forma ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest korzystna dla małych sklepów.

Zakaz handlu w niedzielę zgodny z konstytucją? Jest wyrok TK

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu handlu w niedzielę. TK orzekł, że zapisy ustawy są zgodne z konstytucją. Wyrok został wydany w...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek o konstytucyjności dwóch zaskarżonych przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę; ponadto postanowił o umorzeniu sprawy w zakresie pozostałych dwóch, na podstawie których ustanowiono zakaz oraz ustanowiono od niego wyjątki.

Ustawa, która wprowadziła zakaz niedzielnego handlu dla większości placówek, obowiązuje od 1 marca 2018 r. Wniosek w sprawie konstytucyjności tych przepisów w 2018 r. do TK złożyła Konfederacja Lewiatan. We wniosku tym zaskarżone zostały cztery przepisy ustawy.

– Polska Izba Handlu obserwowała jedynie kwestię złożenia zapytania dotyczącego ograniczenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę przez Konfederację Lewiatan, ale nie oczekiwaliśmy przełomowych rozstrzygnięć – wskazał Ptaszyński odnosząc się do wyroku TK. Dodał, że wyrok ten nie zmienia nic w obecnym stanie prawnym.

Punkty pocztowe w markecie? Projekt uszczelniający zakaz handlu w niedzielę

Projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa...

zobacz więcej

Według wiceprezesa PIH obecna forma ustawy jest korzystna dla małych sklepów funkcjonujących w segmencie mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), ponieważ zapewnia im możliwość elastycznego funkcjonowania w niedziele niehandlowe i tym samym podejmowania walki konkurencyjnej z sieciami dyskontów.

– Obowiązujący obecnie zakres wyłączeń odpowiada potrzebom małych sklepów, a biorąc pod uwagę relatywnie krótki okres funkcjonowania ustawy w pełnym zakresie (nieco ponad rok) i mający w międzyczasie miejsce kryzys związany z pandemią, warto zaznaczyć iż potencjalne zmiany, które mogłyby ograniczyć funkcjonowanie małych sklepów nie wydają się kierunkiem właściwym – zaznaczył.

Podkreślił, że z perspektywy mniejszych placówek handlowych obecne rozwiązania, jeżeli chodzi o możliwości funkcjonowania w niedziele w ramach istniejących wyłączeń, wydają się proporcjonalne. Wskazał, że jeżeli nowelizacja byłaby rozważana, powinno się ją przede wszystkim zaplanować w taki sposób, aby nie pogorszyła obecnych możliwości funkcjonowania małych sklepów w niedziele niehandlowe lub (w miarę możliwości) stworzyć im warunki do lepszego wykorzystania posiadanych przez nie zasobów.

Kosiniak-Kamysz chce umożliwić handel we wszystkie niedziele do końca roku

Będziemy wnioskować o umożliwienie handlu we wszystkie niedziele do końca roku – zapowiedział kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta RP prezes...

zobacz więcej

– Dlatego też ewentualne zmiany powinny być planowane w tym zakresie niezwykle rozważnie – zastrzegł Ptaszyński.

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej