RAPORT

Wojna na Ukrainie

Lichocka o ustawie medialnej: Spór między interesami wielkiej korporacji, a polskim państwem

Jest luka w prawie, która pozwala drwić z państwa, że można założyć firmę słup w Amsterdamie na lotnisku, nawet nie zatrudniając pracownika i udawać, że przestrzega się polskiego prawa – mówiła podczas sejmowej komisji kultury i środków przekazu jej wiceszefowa posłanka Joanna Lichocka.

Brudziński o ustawie medialnej: Koniec demokracji? Spróbujcie zadać pytanie Tuskowi

Nie mówimy o repolonizacji mediów czy siłowym przejęciu TVN. My jesteśmy demokratami, nie chcemy likwidować żadnej ze stacji; ale kiedy zadać...

zobacz więcej

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu debatuje we wtorek nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Wiceszefowa komisji posłanka PiS Joanna Lichocka apelowała do posłów opozycji o zastanowienie się nad sensem procedowanych zmian.

Posłanka mówiła, że sytuacja jest dość jasna. – Mamy do czynienia ustawą o radiofonii i telewizji, która została znowelizowana w 2004 roku, która napisała wyraźnie, że podmioty, które mają koncesję na nadawanie telewizji, radia, mogą być własnością do 49 proc. kapitału pozaeuropejskiego – mówiła.

W innych krajach ten zapis jest znacznie surowszy


Dalej wskazywała, że to jest zapis, który jest charakterystyczny dla państw UE. – W innych krajach ten zapis jest znacznie surowszy, niekiedy to jest 10, 20 ,30 proc.; my mieliśmy wtedy taką ideę, żeby to było jak najbardziej liberalne tj. 49 proc. własności pozaeuropejskiej – wskazała dodając, że tak były przyznawane koncesje.

Komentowała, że teraz sytuacja jest taka, że przewodniczący KRRiT „przy okazji omawiania nacisków z jakimi rada mierzy się podczas procesu koncesyjnego, uświadomił nam lukę w prawie, która pozwala drwić z państwa i prawa, że można założyć firmę słup w Amsterdamie na lotnisku, nawet nie zatrudniając pracownika i udawać, że przestrzega się polskiego prawa”.

Posiedzenie KRRiT. Co z koncesją dla TVN24?

Na dzisiejszym posiedzeniu odbyły się głosowania nad przyznaniem koncesji jednak żadne nie uzyskało wymaganej większości – powiedziała Teresa...

zobacz więcej

– Ta nowelizacja ma tę kpinę z polskiego państwa zatrzymać i urealnić działanie starego przepisu z 2004 roku – tłumaczyła. Dodała, że nie mamy w tej sprawie walki z wolnością słowa, „bo wolność słowa jest podstawą demokracji, tak jak pluralizm mediów”.

– Tutaj jest spór między interesami wielkiej wpływowej korporacji, a polskim państwem – zaznaczała.

>h2>Firma słup i omijanie polskiego prawa
Zwracając się do posłów z opozycji mówiła, że występują w roli „dobrze przygotowanych lobbystów”. – Nie mówicie o polskim państwie, mówicie o konkretnej firmie i czytacie różne niesprawdzone, zakłamane, pełne hipokryzji wypowiedzi w interesie konkretnej korporacji, która założyła firmę słup, żeby udawać, że przestrzega prawa polskiego – argumentowała.

Czekam, aż ktokolwiek z posłów opozycji powie coś w kategoriach polskiego państwa. Jak to jest, że uważacie, że omijanie polskiego prawa z 2004 roku, udawanie przez zakładanie firm słupów, że jest się tym, który szanuje prawo, jak to uważacie za właściwe zachowanie? Gdzie w państwa kategoriach znajduje się polskie państwo, praworządność i uczciwość? Ta stacja, o której mówicie, jest tym, która was tworzy, bo nie mając programu, tylko program walki z PiS-em, jesteście bardzo wspierani przez tą telewizję – dodała Lichocka.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej