RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Saksonii: „Powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania” Polski i Węgier

Michael Kretschmer (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Michael Kretschmer (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Premier Saksonii, Michael Kretschmer nie jest przekonany do dalszych nacisków Unii Europejskiej na Polskę i Węgry. – Musimy trzymać się jasnych zasad. Tam, gdzie naruszane jest prawo europejskie, istnieją procedury. Poza tym powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania – mówi agencji DPA, komentując napięcia pomiędzy Brukselą a Warszawą i Budapesztem.

Węgierska minister sprawiedliwości: Obronimy interesy naszych rodziców

Obronimy interesy węgierskich rodziców i nie może się do tego mieszać żadna instytucja, unijna czy międzynarodowa – powiedziała minister...

zobacz więcej

Po opublikowaniu sprawozdania z audytu przeprowadzonego przez Komisję Europejską Polskę i Węgry czeka postępowanie w sprawie funduszy UE.

„Myślę, że znalezienie właściwej równowagi w obecnych konfliktach jest jak balansowanie na linie” – powiedział w tym kontekście Kretschmer agencji DPA.

„Oczywiście, ludzie w Polsce i na Węgrzech, którzy chcą liberalnego państwa konstytucyjnego, potrzebują szerokiego wsparcia” – mówi premier Saksonii.

Jego zdaniem jednak „słuszne jest również, abyśmy pozostali obiektywni w procesie dialogu na temat stanu praworządności w UE . Unia Europejska jest wspólnotą wartości oraz stowarzyszeniem suwerennych państw i narodów. Tylko obywatele poszczególnych państw członkowskich mogą znaleźć odpowiedź na wiele pytań”, podkreśla Kretschmer.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zdaniem premiera Saksonii zaostrzony język z wzajemnymi oskarżeniami w ostatecznym rozrachunku doprowadziłby do zaostrzenia konfliktu: „Musimy trzymać się jasnych zasad. Tam, gdzie naruszane jest prawo europejskie, istnieją procedury. Poza tym powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej