RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wariant francuski obostrzeń w Polsce? „Nie mogę go wykluczyć”

„Musimy wziąć pod uwagę cały aspekt społeczny, medyczny, prawny” (Fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
„Musimy wziąć pod uwagę cały aspekt społeczny, medyczny, prawny” (Fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Nie mogę w pełni wykluczyć takiego wariantu – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o możliwość wprowadzenie w Polsce modelu francuskiego, zgodnie z którym dostęp do niektórych miejsc możliwy jest tylko dla osób zaszczepionych.

RPO zabrał głos na temat obowiązkowych szczepień

Jestem bardzo sceptyczny wobec koncepcji obowiązkowych szczepień, natomiast jeśli już mielibyśmy o nich rozmawiać, to ta debata powinna się odbyć w...

zobacz więcej

Rzecznik rządu poinformował jednocześnie, że decyzja dotycząca obowiązkowych szczepień dla medyków powinna zapaść w tym lub przyszłym tygodniu.

O dalsze kroki w walce z koronawirusem rzecznik rządu pytany był na antenie Polsat News. Müller poinformował, że na poniedziałkowym spotkaniu Rady Medycznej z rządem tematem rozmowy był m.in. program szczepień oraz wprowadzanie obostrzeń w ramach czwartej fali pandemii, jeśli do niej dojdzie.

Müller przypomniał, że obecnie w przypadku wszelkiego rodzaju obostrzeń limity nie obejmują osób zaszczepionych. – Ten model na pewno zachowamy. Jeżeli te limity by się zmniejszały w niektórych miejscach, to te osoby, które są zaszczepione, tymi limitami co do zasady nie będą objęte – powiedział.

Pytany, czy podczas poniedziałkowego spotkania rozmawiano o możliwości wprowadzenia w Polsce modelu francuskiego czy włoskiego, żeby „wysłać jasny sygnał, że stadiony czy kina będą dostępne tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych”, Müller odparł, że ten temat nie był poruszany.

– Oczywiście zastanawialiśmy się, w jaki sposób zwiększyć liczbę osób zaszczepionych, bo to w tej chwili najważniejsza rzecz (...) Musimy wziąć pod uwagę cały aspekt społeczny, medyczny, prawny – mówił. – To jest decyzja, która byłaby daleko idąca, ale na ten moment takiego wariantu w pełni wykluczyć nie mogę, ponieważ nauczyliśmy się przez te ostatnie półtora roku, że koronawirus w różny sposób się rozwija – powiedział.

Pytany o apel Rady Medycznej ws. obowiązkowych szczepień m.in. dla medyków, Müller odparł, że decyzje w tym zakresie powinny zapadać w tym tygodniu lub przyszłym. Na pytanie, czy takimi szczepieniami objęty byłby też personel domów seniora lub domów pomocy społecznej, rzecznik rządu odpowiedział, że nie było to powiedziane wprost, ale zakłada, że stanowisko Rady Medycznej obejmuje również tę grupę.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej