RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Saryusz-Wolski o projekcie „Fit for 55”: Czeka nas rewolta społeczna

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski (fot. Forum/ Andrzej Hulimka)
Europoseł Jacek Saryusz-Wolski (fot. Forum/ Andrzej Hulimka)

Plan jest szalony, gdyż Europa odpowiada za zaledwie 9 proc CO2. Tymczasem buduje się 600 elektrowni w Azji i innych miejscach. To jest polityka zabarwiona ideologicznie – ocenił w telewizji wpolsce.pl europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski komentując projekt KE „Fit for 55”.

Projekt „Fit for 55”. „Zapowiedzi, że paliwo będzie po 8 złotych, to mały ułamek”

Oczywiście potrzeba ochrony klimatu i planety, ale wszystko w ramach rozsądku, a nie pewnej rewolucji, która miałaby zjeść własne dzieci –...

zobacz więcej

W połowie lipca Komisja Europejska przedstawiła pakiet „Fit for 55”, w ramach którego zaproponowano ochronę europejskich producentów przed konkurencją z zagranicy. Chodzi m.in. o nałożenie opłaty na importowane produkty, czyli tzw. granicznego podatku węglowego.

O nowym projekcie KE mówił w telewizji wpolsce.pl europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Polityk ocenił, że jesteśmy „w kleszczach i w imadle”.

– To polityka śrubowania w górę, bez oglądania się na skutki gospodarcze i społeczne, a dodatkowo na zdolność sprostania temu przez takie kraje jak Polska. Z punktu widzenia Polski wygląda to tak, że „węgiel nie, bo zbyt emisyjny”, „gaz też nie, bo wprawdzie mniej, ale też emisyjny”, „energia atomowa też nie, gdyż Niemcy tego nie chcą”. Czyli zostają nam wiatraki – mówił.

Horała krytycznie o pakiecie klimatycznym KE. „Zaszkodzi gospodarce”

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała skrytykował proponowany przez Komisję Europejską pakiet klimatyczny Fit for 55. Pełnomocnik rządu do...

zobacz więcej

– Będziemy więc „zagłodzeni”, używając terminologii pani Katariny Barley”, „zagłodzeni” energetycznie. Dobrze, że jesteśmy przygotowani od strony gazowej, dzięki „Baltic Pipe” oraz terminalowi LNG. Generalnie jednak energia bardzo podrożeje. Uboższe społeczeństwa temu nie podołają, ale i te bogatsze się temu sprzeciwiają. Czeka nas rewolta społeczna i jakieś okrojenie tego planu – wskazał.

W ocenie europosła plan jest szalony, gdyż Europa odpowiada za zaledwie 9 proc. emisji CO2. – Tymczasem buduje się 600 elektrowni w Azji i innych miejscach. To jest polityka zabarwiona ideologicznie. Najbardziej poddani presji są ci, którzy nie są w stanie podołać zmianom. To zaczyna mieć wymiar geopolityczny, gdyż będziemy na łasce i niełasce Rosji i Niemiec – ocenił.

Saryusz-Wolski był też pytany przyczynę klęski Europy i USA przy próbie powstrzymania Nord Stream 2.

– Komisja Europejska nie powstrzymała Nord Stream 2, gdyż Niemcy jej na to nie pozwoliły . Komisja udawała więc, że działa i sprzeciwia się. Komisja Europejska, bez przekonania, twierdziła, że projekt „nie jest w interesie”. Kiedy jednak NS2 próbowały zatrzymać Stany Zjednoczone, to Komisja stanowczo się temu przeciwstawiała. Większość krajów członkowskich i miażdżąca większość w PE domagała się zatrzymania NS2 – mówił.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej