RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tokio 2020: pogrzebane nadzieje. Szpadzistki przegrały z Estonią

Polskie szpadzistki zmarnowały cztery punkty przewagi (fot. Getty Images)
Polskie szpadzistki zmarnowały cztery punkty przewagi (fot. Getty Images)

Przepadła nam kolejna medalowa szansa. Aleksandra Jarecka, Martyna Jelińska, Renata Knapik-Miazga i Ewa Trzebińska, czyli drużyna polskich szpadzistek, miały walczyć w Tokio o medale. Ostatecznie zajęła 6. miejsce.

Tokio 2020: śledź relację z olimpijskich aren. Jak radzą sobie Polacy?

Czas na czwarty dzień igrzysk olimpijskich w Tokio. Czy będziemy cieszyć się z pierwszego medalu dla Polski? Przed nami m.in. mecz ostatniej szansy...

zobacz więcej

Polki trafiły w ćwierćfinale na siódme w rankingu Estonki, zazwyczaj niewygodne rywalki dla Polek, które na start w igrzyskach załapały się w ostatniej chwili, ponieważ że normy kwalifikacyjnej nie wypełnił żaden z przedstawicieli Afryki.

Przez siedem z dziewięciu rund meczu nic nie wskazywało, że Polek nie będzie w czwórce. Prowadziły różnicą 2-3 trafień i wydawało się, że kontrolują przebieg rywalizacji. Losy spotkania odwróciły się w przedostatniej, ósmej rundzie, kiedy Jarecka przegrała z brązową medalistką z Tokio indywidualnie Katriną Lehis 2:4 i Estonki po raz pierwszy objęły prowadzenie (22:21).

Do decydującego pojedynku wyszły Trzebińska i Julia Beljajeva. Rywalka zadała trzy trafienia z rzędu, Polka wracała do gry, ale w końcówce znowu się pogubiła i ryzykując nieprzygotowane natarcia naraziła się kontry. Skończyło się 26:29.

W pierwszym meczu o miejsca 5-8 biało-czerwone pokonały drużynę Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (RKO) 31:25, a następnie uległy Amerykankom 26:33, choć po pięciu rundach prowadziły 11:10.

W półfinałach Estonia wygrała z Włochami 42:34, a Korea Płd. z Chinami 38:29.

Występ drużyny szpadzistek był ostatnim startem polskich szermierzy w Tokio. Na medal w tej dyscyplinie biało-czerwoni czekają od 2008 roku, kiedy zespół szpadzistów dopiero w finale nie sprostał Francuzom. Łącznie przedstawiciele tego sportu wywalczyli 22 krążki, w tym cztery złote oraz po dziewięć z obu mniej cennych kruszców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej