RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wtorek pod znakiem burz. Gdzie zagrzmi? [PROGNOZA]

Możliwe są podtopienia (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)
Możliwe są podtopienia (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

We wtorek ponownie będzie gorąco. Burze mogą wystąpić na terenie całej Polski i będą to zjawiska punktowe – przekazał synoptyk IMGW Szymon Ogórek. Burze będą nam towarzyszyć do piątku.

IMGW wydaje pomarańczowe alerty przed burzami z gradem. Będzie niebezpiecznie

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla kilku województw centralnej i wschodniej Polski. Synoptycy informują, że w...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nad Europą dominuje rozległy niż znad północno-zachodniej części kontynentu, wpływ słabych wyżów zaznacza się głównie na wschodzie Europy. Polska znajduje się pod wpływem zatoki wspomnianego wyżej niżu znad północno-zachodniej Europy, z głównym ośrodkiem przemieszczającym się powoli znad Wysp Brytyjskich nad Morze Norweskie.

Nad naszym krajem utrzymuje się strefa pofalowanego frontu chłodnego, oddzielającego powietrze pochodzenia zwrotnikowego, zalegające na południowym wschodzie kraju, od dość ciepłego powietrza polarnego morskiego, napływającego nad pozostały obszar.

We wtorkowy ranek, w wielu miejscach kraju będą występowały opady deszczu. Obszar ten będzie się jednak ograniczał głównie do części wschodniej – prognozuje IMGW.

IMGW: strefa opadów się przesuwa


Jak zaznaczył Ogórek, „jest to związane z przemieszczającą się w nocy przez południową Polskę, strefą opadów”. Nad ranem dotrze na wschód kraju i stąd obecność opadów. W ciągu dnia strefa opadów stopniowo będzie się przemieszczać dalej w kierunku północno-wschodnim. Jeszcze do południa na krańcach wschodnich będzie padał deszcz.

Na pozostałym obszarze powinno być sucho z rozpogodzeniami. Najspokojniej będzie na zachodzie kraju. – Niemniej tu też nie można wykluczyć lokalnych zjawisk, czyli opadów deszczu lub burz – ocenił synoptyk.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Burze w większości będą występować punktowo. – Może się zdarzyć taka sytuacja, szczególnie w dużych miastach, że w części dzielnic będzie burza, a w innych dzielnicach nie spadnie kropla deszczu – zaznaczył Ogórek. – Takie punktowe burze będą się rozwijać w skali całego kraju – dodał.

Burzom może towarzyszyć silny wiatr oraz opady gradu. W niektórych miejscach w kraju mogą wystąpić podtopienia. – Burze będą występowały codziennie aż do piątku – przekazał Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW. We wtorek temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od około 24 stopni na wybrzeżu i 25 na krańcach zachodnich do nawet 30-31 stopni Celsjusza na południowym wschodzie i wschodzie kraju. W centrum słupki termometrów pokażą około 28-29 stopni Celsjusza.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna 27 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/godz. Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1000 hPa i będzie się wahać.

Ciepło będzie nie tylko w dzień, ale też w nocy. – Temperatura w nocy może dochodzić do 20 stopni – powiedział Walijewski. – 20 stopni to oznacza, że będziemy mieli do czynienia z tak zwaną nocą tropikalną, bo wtedy mówimy o takiej nocy, kiedy temperatura minimalna nie spada poniżej dwudziestu stopni – dodał rzecznik IMGW.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej