RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Seniorzy polegający na kontakcie online są bardziej samotni

Istnieje potrzeba zwiększenia „cyfrowej gotowości” starzejącej się populacji na przyszłe kryzysy (fot. Pexels)
Istnieje potrzeba zwiększenia „cyfrowej gotowości” starzejącej się populacji na przyszłe kryzysy (fot. Pexels)

Osoby powyżej 60. roku życia, które podczas pandemii kontaktowały się z bliskimi online albo przez telefon, czuły się bardziej samotne – wykazało badanie naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver.

Zarobki a długość życia. Naukowcy odkryli zależność

Badania naukowców z Northwestern University w stanie Illinois wykazują, że Amerykanie, którzy więcej zarabiają żyją dłużej niż osoby o małych...

zobacz więcej

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Sociology” przeprowadzili dr Yang Hu i dr Yue Qian, którzy ustalili, że wirtualny kontakt nie jest korzystny dla zdrowia psychicznego osób starszych, a rozmowa twarzą w twarz wiąże się z „poprawą samopoczucia psychicznego”.

Badacze przeanalizowali dane zebrane wśród 5148 starszych osób z Wielkiej Brytanii i 1391 z USA; informacje dotyczyły stanu ich zdrowia psychicznego przed pandemią koronawirusa i w jej trakcie. „W obu krajach poczucie samotności po wybuchu pandemii było większe u tych osób starszych, które miały więcej kontaktów wirtualnych” – wskazali naukowcy.

Izolacja i samotność


Zaznaczyli jednak, że ich badania ujawniają związek, a nie przyczynowość. „Możliwe, że ludzie, którzy czuli się bardziej odizolowani i samotni, częściej nawiązywali kontakt wirtualny” – wskazali.

Naukowcy zauważyli też, że niektóre osoby starsze odczuwały niepokój związany z technologiami cyfrowymi. Dr Hu powiedział w wywiadzie dla BBC, że istnieje potrzeba zwiększenia „cyfrowej gotowości” starzejącej się populacji na przyszłe kryzysy.

– Wiemy, że wirtualne środowisko może pogłębić uczucie samotności z powodu braku osobistych kontaktów z bliskimi – powiedziała dyrektor organizacji charytatywnej Age UK Caroline Abrahams w rozmowie z dziennikiem „Guardian”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej