RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wywróciła się łódź z migrantami. Dziesiątki osób utonęło

Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/JAVIER FUENTES)
Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/JAVIER FUENTES)

U wybrzeży Libii wywróciła się łódź z migrantami. Uważa się, że w wyniku tego wypadku zginęło 57 osób – przekazała rzeczniczka Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM) Safa Msehli. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.

ONZ: Rekordowa liczba ofiar wśród cywilów w Afganistanie

W Afganistanie 783 cywilów zginęło, a 1609 zostało rannych w maju i czerwcu w wyniku nasilenia się walk między talibskimi bojownikami i afgańskimi...

zobacz więcej

Z oświadczenia Msehli wynika, że łódź, na pokładzie której było 75 migrantów z państw afrykańskich, wypłynęła z miasta Al-Chums położonego w zachodniej części Libii. Wśród 57 ofiar wypadku przypuszczalnie było 20 kobiet i dwoje dzieci. Ci, których uratowano, zostali odesłani z powrotem na brzeg przez rybaków i straż przybrzeżną Libii.

Ocaleni pochodzą z Nigerii, Ghany i Gambii. Relacjonowali, że statek zatrzymał się z powodu problemu z silnikiem, a następnie wywrócił w wyniku złych warunków pogodowych.

Kryzys się nasila


W ostatnich miesiącach wzrosła liczba prób przepraw migrantów z Libii do Europy – przekazała AP. Według Amnesty International, od początku roku ponad 7 tys. osób zostało przechwyconych na Morzu Śródziemnym i zawróconych siłą do libijskich obozów detencyjnych.

Raport IOM wskazał, że w pierwszym półroczu 2021 r. zginęło 1146 osób usiłujących przedostać się do Europy, czyli dwa razy więcej niż w podobnym okresie rok wcześniej. Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce 22 kwietnia w pobliżu wybrzeży Libii – utonęło wtedy 130 osób. Libia jest głównym punktem tranzytowym dla migrantów uciekających przed wojnami i ubóstwem w państwach Afryki i Bliskiego Wschodu. Organizacje praw człowieka pracujące z migrantami i uchodźcami cytują zeznania osób, które przeżyły przeprawy do Europy, z których wynika, że w libijskich obozach doświadczały przemocy, w tym gwałtów, tortur oraz przymusowej pracy.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej