RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szczepionka na malarię. Firma BioNTech ma plan

Świat czeka na skuteczną i bezpieczną szczepionkę na malarię (fot. PAP/EPA/MONIRUL ALAM)
Świat czeka na skuteczną i bezpieczną szczepionkę na malarię (fot. PAP/EPA/MONIRUL ALAM)

Malaria jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie. Każdego roku umiera na nią około 400 tys. osób, z czego ponad 90 proc. w Afryce. Firma BioNTech z Moguncji ogłosiła, że zamierza wykorzystać swoją technologię mRNA w walce z malarią i opracować skuteczną szczepionkę.

Malaria rozszyfrowana

Wojna przeciw malarii trwa. Uczeni odkryli przedziwną strategię ofensywną wroga. Czy opracują nową broń?

zobacz więcej

Malaria, obok odry i gruźlicy, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych. Od dziesięcioleci naukowcy z całego świata starają się znaleźć szczepionkę, która skutecznie chroniłaby przed tą chorobą.

Firma biotechnologiczna BioNTech z Moguncji ogłosiła w poniedziałek, że zamierza teraz skupić się na badaniach nad szczepionką przeciwko tej niebezpiecznej chorobie tropikalnej. Projekt jest wspierany między innymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Zdrowia Unii Afrykańskiej – informuje dziennik „Bild”.

Według Ugura Sahina, dyrektora generalnego i współzałożyciela firmy BioNTech szczepionka „ma na celu zapobieganie chorobie, zmniejszenie śmiertelności i zapewnienie trwałego rozwiązania dla kontynentu afrykańskiego i innych regionów dotkniętych malarią”.

Szczepionka promykiem nadziei


Nowa technologia mRNA jest promykiem nadziei w walce z malarią. – Dzięki koronawirusowi przekonaliśmy się, jak potężna i skuteczna może być taka szczepionka i jak wiele istnień ludzkich zostało uratowanych. Mamy nadzieję, że teraz uda nam się zrobić to samo z malarią – wyjaśnia szef WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Niemiecka firma BioNTech zyskała światową sławę dzięki opracowaniu pierwszej szczepionki mRNA (BNT 162b2) przeciwko COVID-19. Firma z Moguncji od ponad 20 lat zajmuje się głównie badaniami nad nowotworami i opracowuje między innymi immunoterapie. Według danych WHO w 2019 roku zanotowano aż 229 milionów przypadków i ponad 400 tysięcy zgonów. Do infekcji dochodzi poprzez ukąszenie komara. Choroba największe spustoszenie sieje wśród dzieci. To wśród najmłodszych śmiertelność od lat utrzymuje się na najwyższym poziomie.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego również pracują nad szczepionką. Ich preparat przetestowany na grupie 450 dzieci w Burkina Faso wykazał skuteczność rzędu 77 proc.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej