RAPORT

Tusk kontra Tusk

Blisko tona ludzkich szczątków w Dolinie Śmierci. Ustalono tożsamość kolejnej ofiary

Prace ekshumacyjne i badania archeologiczne  (fot. IPN)
Prace ekshumacyjne i badania archeologiczne (fot. IPN)

Zakończono kolejny etap prac ekshumacyjnych i badań archeologicznych grobu masowego ofiar zbrodni niemieckich z czasu II wojny światowej w miejscu eksterminacji ludności polskiej na terenie Doliny Śmierci w Chojnicach – poinformował oddział IPN w Gdańsku. Udało się ustalić tożsamość kolejnej ofiary niemieckiej zbrodni ze stycznia 1945 roku. Ujawniono też przedmioty osobiste oraz ich fragmenty, które należały do ofiar wspomnianej zbrodni.

Eksperci z IPN odnaleźli szczątki w Raciborzu. Czy ciała należały do więźniów?

Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w trakcie prac prowadzonych w minionych dwóch tygodniach na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu na...

zobacz więcej

Prace prowadził przede wszystkim pion prokuratorski Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wraz z Fundacją Przyjaciół Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jak poinformował na swojej stronie internetowej gdański oddział IPN, „łącznie podjęto z trzech jam grobowych niespełna tonę kości ludzkich i ich fragmentów. Największa z nich obejmowała powierzchnię 9 m kw., a jej wypełnisko, na które składały się szczątki ludzkie, drewno, węgle drzewne, jak i artefakty, miało miąższość ok. 60 centymetrów”.

„Na dnie jamy grobowej nr 1 zalegały niekompletne oraz niespalone fragmenty szkieletów ludzkich w zachowanym porządku anatomicznym” – podano. Dwa pozostałe groby były mniejsze i płytsze. Znajdowały się w nich „liczne spalone szczątki ludzkie, drewno oraz węgle drzewne, jak i ogromna ilość dowodów zbrodni – rzeczy osobiste ofiar”. Jak zaznaczono, „w ujawnionych jamach grobowych znajdowały się szczątki ludzkie pochodzące od 100 do 500 osób”.

Przedmioty osobiste ofiar


„Dotychczas odnaleziono ponad 4250 artefaktów lub ich elementów, które należały do ofiar w momencie śmierci. Archeologom udało się odkryć m.in. obrączki, pierścionki, sygnety, medaliki z wyobrażeniem Matki Boskiej, krzyżyki, koraliki stanowiące elementy różańców, srebrne zegarki kieszonkowe oraz na rękę, fragmenty obuwia, guziki różnego rodzaju, okulary, łyżki, sztuczne zęby” – wymienił gdański IPN.

Zobacz także: Ludzkie szczątki w dołach śmierci „Toledo”


Pod mogiłami odkryto szczątki dziewięciu osób. Mają ślady po strzałach w głowę

Szczątki dziewięciu osób zostały odnalezione na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie – poinformował we wtorek Instytut Pamięci Narodowej....

zobacz więcej

Część przedmiotów uległa zniszczeniu po kontakcie z ogniem. „Dzięki wykorzystaniu szlamowania (płukania pod bieżącą wodą) całej wydobytej z ziemi wykopu oraz jam grobowych zabezpieczono” także drobne rzeczy, np.: „fragmenty szpul z zachowanymi nićmi, naparstek, rysiki od ołówków, fragmenty wiecznych piór oraz długopisów, kilkumilimetrowe elementy odzieży i obuwia”. Stwierdzono więc, że rzeczy ofiar nie były „rabowane przed egzekucją w Dolinie Śmierci, co najwyżej pobieżnie”.

Ponadto, podczas prac natrafiono także na blisko „250 łusek i pocisków od niemieckich pistoletów Walther PPK oraz P08 Parabellum, które stanowiły standardowe wyposażenie niemieckich służb policyjnych w trakcie trwania II wojny światowej”. Zabezpieczono też „ponad 100 kg drewna i węgli drzewnych, które stanowiły paliwo użyte do spalenia ciał ofiar”. Takie działanie miało „na celu skuteczne zatuszowanie śladów zbrodni”.

Ustalenie tożsamości ofiary zamordowanej przez Niemców


Naukowcy zidentyfikowali także „tożsamość kolejnej osoby zamordowanej przez Niemców w chojnickiej Dolinie Śmierci w styczniu 1945 r”. Jak poinformował IPN, „na podstawie inicjałów oraz daty ślubu, znajdujących się na jednej z obrączek odnalezionych niedawno przez zespół dr. Dawida Kobiałki, historyk gdańskiej Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Dariusz Burczyk ustalił, że należała ona do Anny Stołowskiej z d. Walkowskiej, ur. 20 maja 1890 r. w Ryszewie, c. Michała i Stefanii z d. Zielichowskiej, aresztowanej przez grudziądzkie Gestapo w nocy z 16 na 17 stycznia 1945 r”.

Zobacz także: Zbiorowy grób w lesie pod Warszawą


„Szczątki dzieci, także niemowląt”. Odkryto ślady zbrodni na Białołęce

Szczątki 35 osób, w większości kobiet i dzieci, odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w masowym grobie leśnym na warszawskiej...

zobacz więcej

Wyjaśniono, że „świadczą o tym wygrawerowane na obrączce inicjały jej męża – Stanisława Stołowskiego i data ich ślubu: 7 września 1915 r”. Wraz z Anną Stołowską Niemcy zatrzymali wtedy także prawie całą jej rodzinę – męża Stanisława oraz trójkę dzieci: Marię, Jana i Jerzego Szczepana. „Po aresztowaniu trafili oni do aresztu Gestapo w Grudziądzu, a stamtąd po kilku dniach zostali przewiezieni do Bydgoszczy i wraz z resztą więźniów „ewakuowani” w nieznanym kierunku” – podano.

Według ustaleń wszyscy trafili do Chojnic i zginęli na terenie Doliny Śmierci. „Ich ciała spalono w celu zatarcia śladów zbrodni. Z całej rodziny ocalał tylko syn Tadeusz, który w tym czasie przebywał na robotach przymusowych koło Bydgoszczy” – dodano.

Po zakończeniu ekshumacji dalsze badania prowadzi specjalista medycyny sądowej – Joanna Chociej która podejmie się próby ustalenia prawdopodobnej liczby ofiar. Jak podał IPN, kolejnym zadaniem należącej do biegłej będzie próba ustalenia mechanizmu zadania śmierci oraz zbadanie metod jakimi posługiwały się siły niemieckie w celu ukrycia swoich zbrodni”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

IPN w Gdańsku ponowił prośbę do wszystkich osób, „których krewni stracili życie z rąk funkcjonariuszy i współpracowników III Rzeszy na terenie Chojnic oraz powiatu chojnickiego”, by zgłaszały się do gdańskie oddziału Instytutu „w celu zdania relacji o historii swoich krewnych oraz ewentualnego udostępnienia materiału genetycznego do badań identyfikacyjnych, które będą prowadzone przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej