RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA wciąż zamknięte. Nie otworzą granic dla Europejczyków

Powodem nie otworzenia granic jest szerzenie się wariantu Delta (fot. PAP/EPA/STEFANI REYNOLDS / POOL)
Powodem nie otworzenia granic jest szerzenie się wariantu Delta (fot. PAP/EPA/STEFANI REYNOLDS / POOL)

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła w poniedziałek, że administracja Joe Bidena „w obecnym momencie” utrzyma w mocy dotychczasowy zakaz podróżowania do USA dla obywateli m.in. państw UE. Jako powód podała szerzenie się wariantu Delta.

Rośnie udział mutacji Delta w ogólnej liczbie zakażeń

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do tej pory potwierdzono w Polsce 173 przypadki wariantu Delta.

zobacz więcej

– Bardziej zaraźliwy wariant Delta rozprzestrzenia się zarówno tu, jak i na całym świecie. Przez wariant Delta rośnie liczba nowych przypadków, zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych, i wygląda na to, że będzie nadal rosła w ciągu najbliższych tygodni – powiedziała rzeczniczka podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Potwierdziła w ten sposób wcześniejsze nieoficjalne informacje podane przez amerykańskie media.

Jeszcze nieco ponad tydzień temu podczas wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Waszyngtonie prezydent Joe Biden mówił, że jego administracja rozpatruje zniesienie ustanowionego w marcu 2020 r. zakazu podróży do USA z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i większości państw świata.

Wariant Delta dominuje w Niemczech. Liczba zakażeń rośnie

Według informacji Instytutu Roberta Kocha siedmiodniowa zapadalność na COVID-19, czyli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia,...

zobacz więcej

Grupa robocza


Unia Europejska w czerwcu pozwoliła na podróż zaszczepionym Amerykanom. Niedługo potem przedstawiciele UE i USA, a także Meksyku, Kanady i Wielkiej Brytanii zaczęli rozmowy w ramach grupy roboczej, które miały doprowadzić do otwarcia amerykańskich granic. W obliczu kolejnej fali infekcji Waszyngton wstrzymał plany liberalizacji zasad podróżowania, mimo trwającego od tygodni lobbingu branży turystycznej i lotniczej.

Według danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) sytuacja epidemiczna pogarsza się w niemal wszystkich stanach USA. Obecnie w całym kraju notuje się średnio prawie 52 tys. nowych zakażeń dziennie, co oznacza niemal trzykrotny wzrost w ciągu ostatnich 14 dni.

Zobacz także: Stany ograniczają informacje o wzroście liczby przypadków COVID-19

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej