RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poszukiwali go od połowy lipca. W Tatrach odnaleziono ciało turysty

Ratownicy poszukiwali turysty od ubiegłego poniedziałku (fot. Facebook/Horská záchranná služba)
Ratownicy poszukiwali turysty od ubiegłego poniedziałku (fot. Facebook/Horská záchranná služba)

Słowaccy ratownicy odnaleźli w Tatrach ciało 24-letniego polskiego turysty, który 14 lipca wyszedł w góry, skąd miał powrócić 17 lipca. Na terenie Słowacji Polak był poszukiwany od 19 lipca. Tego dnia polskie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poprosiło o pomoc słowacką Horską Zachranną Służbę.

25 lipca w godzinach wieczornych inny polski turysta poinformował HZS, że w górnych partiach Doliny Czarnej Jaworowej w Tatrach Wysokich natknął się na opuszczony namiot. Ustalono, że mógł on należeć do poszukiwanego 24-latka. Na podstawie tej informacji rankiem 26 lipca grupa ratowników z dronem poszukiwawczym udała się na miejsce. Około południa udało się odnaleźć ciało leżące pod północną ścianą Niżniego Baraniego Zwornika, szczytu należącego do masywu Baranich Rogów. HZS opublikowała grafikę przedstawiającą prawdopodobny upadek.Po wykonaniu dokumentacji miejsca wypadku ciało turysty przetransportowano śmigłowcem do Zdziaru, gdzie zostało ono przekazane funkcjonariuszom policji. Przyczyna zdarzenia będzie jeszcze przedmiotem dalszego dochodzenia.

W Tatrach odnaleziono ciało turysty

Zwłoki mężczyzny zostały odnalezione przez ratowników TOPR w rejonie Przełęczy Nowickiego na Orlej Perci. Na razie nie wiadomo, kto to może być. W...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla turystę poszukiwano przez tydzień. Wiadomo, że najpierw przebywał w Dolinie Białej Wody. W poprzedni weekend (17-18 lipca) świadkowie widzieli go przy jego samochodzie zaparkowanym w Jaworzynie Spiskiej, gdzie przebrał się, uzupełnił zapasy i wymienił sprzęt.

Szeroko zakrojone poszukiwania


Po otrzymaniu z polskiej strony prośby o pomoc w poszukiwaniach i ustaleniu, że samochód nadal stoi w Jaworzynie, w związku z tym Polak prawdopodobnie wciąż przebywa na Słowacji, podjęto próbę zlokalizowania jego telefonu, która jednak zakończyła się niepowodzeniem.

Kolejnego dnia ratownicy HZS rozpoczęli poszukiwania z wykorzystaniem psów tropiących m.in. w dolinach Jaworowej wraz z Czarną Jaworową i Zadnią Jaworową, Kołowej, Dzikiej, Jastrzębiej, Jagnięcej, Złomisk, w Zadnich Koperszadach, a także w rejonie Kończystej, Żelaznych Wrót, Kołowego i Jagnięcego Szczytu, Jastrzębiej Grani oraz Koziej i Czerwonej Turni – a więc w pobliżu miejsca, gdzie później znaleziono ciało. Z wykorzystaniem śmigłowca obserwowano całą grań Tatr Bielskich. W piątek wieczorem ratownicy HZS poinformowali, że poszukiwania będą trwały nadal. Zaapelowali też o kontakt do wszystkich, którzy widzieli zaginionego w dniach od 15 lipca.

Przeczytaj także: Wypadek w górach. Piorun poraził małżeństwo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej