RAPORT

Tusk kontra Tusk

Czy powinniśmy się zaszczepić przeciw COVID-19? „Mamy jeszcze jakieś 5-6 tygodni” [WIDEO]

Czy czwarta fala koronawirusa nam grozi? Czy zostaną wprowadzone obostrzenia? To możliwy scenariusz, którego jednak możemy łatwo uniknąć za pomocą szczepień – twierdzą lekarze. Tak też zgodnie mówili eksperci w TVP Info. – To nasza najskuteczniejsza broń – przyznali w programie „Gość Wiadomości” gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz dr Michał Sutkowski, prezes warszawskich lekarzy rodzinnych.

Kiedy kulminacja czwartej fali? Minister zdrowia podał prognozowaną datę

– Kumulacja IV fali pandemii koronawirusa jest prognozowana na przełom września i października lub na październik – ujawnił na antenie TVP Info...

zobacz więcej

Zdaniem lekarzy pośpiech jest jak najbardziej wskazany, bo nie ma innej drogi na uniknięcie wielkiej liczby zachorowań. W ich opinii ważny jest pśpiech.

– Koronawirus w tak dużej skali, jak jest teraz w Europie Zachodniej niedługo dotrze do nas. To pewne. Tak samo było w przypadku wzrostu liczby zachorowań w poprzednich falach. Mamy jeszcze jakieś 5–6 tygodni. Nie możemy zwlekać z decyzją. Ci, którzy się jeszcze nie zaszczepili, muszą to zrobić w wakacje – mówił doktor Sutkowski.

Jego zdaniem szczepienia są tak ważne, bo „odmiana delta jest niezwykle agresywna”. Za jego słowami poszły dane. – Koronawirus powoduje powikłania zwłaszcza u osób starszych. Śmiertelność w nowym wariancie wynosi nawet 18-20 proc. u osób powyżej 80. roku życia – dodał Sutkowski.

Także gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak nie miał wątpliwości. – Żeby zyskać odporność populacyjną, to przy wariancie delta potrzebujemy wyszczepialność na poziomie 80–85 proc. Po takim etapie wirus przestaje mieć zdolności epidemiczne – dodał dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej