RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kwietne dywany na 5 kontynentach z okazji Roku Jakubowego. Również w Spycimierzu

Katedra w Santiago de Compostela w Hiszpanii (fot. Shutterstock)
Katedra w Santiago de Compostela w Hiszpanii (fot. Shutterstock)

260 miejscowości w 30 krajach, na 5 kontynentach wzięło udział w miniony weekend w projekcie tworzenia kwietnych dywanów, których tematykę poświęcono popularnemu szlakowi pielgrzymkowemu do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Wydarzenie zorganizowano z okazji Jubileuszowego Roku Jakubowego, który rozpoczął się 25 lipca. W inicjatywie tej wzięła udział m.in. polska wieś Spycimierz i portugalskie miasto Espinho.

ŚDM w Lizbonie. Posłuchaj polskiej wersji hymnu [WIDEO]

W Krakowie oficjalnie zaprezentowano polską wersję hymnu na Światowe Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie. Utwór zatytułowany „Powietrze już drga”...

zobacz więcej

Hiszpańska Komisja Zarządzająca Jednostkami ds. Dywanów Kwiatowych (Comisión Gestora de Entidades Alfombristas) Camino de Santiago zainicjowała projekt „Alfombra Mundial Xacobeo 21”, aby uczcić – obchodzony w Kościele Katolickim – Rok Święty Jakubowy. Odbywa się on tego roku, w którym wspomnienie św. Jakuba – 25 lipca – przypada w niedzielę. Tak też miało miejsce w bieżącym roku. Celem przedsięwzięcia jest także promowanie tzw. Camino de Santiago, czyli jednego z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych w Europie.

W przedsięwzięciu uczestniczył Spycimierz, który znany jest z tradycji tworzenia kolorowych dywanów z okazji Bożego Ciała. Tym razem kwietne obrazy przygotowano w tematyce Camino de Santiago. Polskie dzieło miało blisko 20 m kw. i powstało na placu przy lokalnym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

W miejscowościach na całym świecie, które zgłosiły się do inicjatywy, wykonano kwietny dywan o takim samym wzorze. Widać na nim m.in. muszlę pielgrzyma – symbol szlaku do Santiago de Compostela,  krzyż św. Jakuba w kształcie miecza. Autorem projektu jest Miguel Angel Laguna Villalobos.

Do inicjatywy promującej Jubileuszowy Rok Jakubowy włączyło się też m.in. portugalskie miasto Espinho położone na południe od Porto. Tam kwietny dywan powstał w pięciu parafiach. Susana Belo, odpowiedzialna za przedsięwzięcie w Espinho w rozmowie z agencją informacyjną Ecclesia tłumaczyła, że „obraz tego światowego dywanu przedstawia symbole, które poruszają pielgrzymów z całego świata”. Portugalscy wolontariusze przygotowali kwietne dywany przy użyciu m.in. pomalowanej soli.
Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej