RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy Jork: wymóg szczepień lub testów dla nauczycieli i policjantów

Miasto znajduje się w obliczu kolejnej fali epidemii (fot. Shutterstock)
Miasto znajduje się w obliczu kolejnej fali epidemii (fot. Shutterstock)

Nowy Jork będzie wymagał od 13 września, aby wszyscy pracownicy miejscy zaszczepili się przeciwko koronawirusowi lub przedkładali co tydzień wyniki testów na jego obecność. Powiadomił o tym w poniedziałek burmistrz Bill de Blasio.

Burza piaskowa przyczyną karambolu w Utah. Wielu zabitych i rannych [WIDEO]

Co najmniej siedem osób zginęło w karambolu z udziałem 20 samochodów na autostradzie w środkowej części amerykańskiego stanu Utah – przekazała...

zobacz więcej

Miasto znajduje się w obliczu kolejnej fali epidemii w wyniku rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa. 13 września ok. miliona uczniów szkół publicznych ma powrócić do klas.

– Wrzesień jest punktem zwrotnym w procesie powrotu do zdrowia (...) Oczekuje się, że od 13 września, kiedy rozpoczyna się rok szkolny, każdy pracownik miejski będzie albo zaszczepiony, albo co tydzień testowany – mówił de Blasio.

Kogo obejmie wymóg?


Wymóg obejmie 340 tys. pracowników miasta, w tym nauczycieli i policjantów. W minionym tygodniu burmistrz ogłosił podobny obowiązek, poczynając od 2 sierpnia, dla pracowników publicznej służby zdrowia.

Jak podkreślił „New York Times” nie jest jeszcze pewna reakcja związków zawodowych na postanowienie de Blasio. Urzędnicy miejscy nie kontaktowali się jeszcze ze wszystkimi, choć według dziennika ci, z którymi rozmawiali, zareagowali pozytywnie.

Największy związek zawodowy pracowników publicznych w mieście DC37 zaznaczył w poniedziałek, że wciąż należy rozwiązać pewne kwestie, zanim zgodzi się na wymóg testowania.

Większość Amerykanów źle widzi przyszłość kraju. Nowy sondaż

Większość Amerykanów źle widzi przyszłość USA. Aż 55 proc. jest pesymistycznie nastawiona do kierunku, w którym zmierza kraj. Liczba...

zobacz więcej

„Tygodniowe testy są zdecydowanie przedmiotem obowiązkowych rokowań. Nowy Jork jest miastem związkowym i nie można tego ignorować” – oznajmił cytowany przez „NYT” dyrektor wykonawczy związku DC37 Henry Garrido.

Prawie pięć milionów nowojorczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, ale tempo szczepień spadło. Dwa miliony dorosłych nowojorczyków wciąż nie są zaszczepione.

Liczba nowych przypadków wirusa wzrosła średnio do ponad 800 dziennie. Jest trzykrotnie wyższa niż pod koniec czerwca.

Miejski departament edukacji szacuje, że około 60 proc. pracowników jest zaszczepionych przeciwko COVID-19 , czyli mniej więcej tyle samo, co w przypadku pracowników szpitali publicznych. Miejska straż pożarna notuje ok. 55-proc. odsetek szczepień, a policja - 43-proc.

Zobacz także: Powiększa się ognisko COVID-19 w Chinach. Najwięcej infekcji od stycznia

Wskaźnik szczepień dorosłych w Nowym Jorku wynosi średnio 65 proc. Jest wyższy niż średnia krajowa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej