RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biało-czerwono-biała flaga to „symbol ekstremistyczny”?

Zakazania tej flagi domaga się białoruska prokuratura (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Zakazania tej flagi domaga się białoruska prokuratura (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Prokuratura generalna Białorusi poinformowała w poniedziałek, że przygotowuje materiały, na podstawie których biało-czerwono-biała flaga, używana m.in. przez uczestników antyrządowych protestów, ma zostać uznana za „symbol ekstremistyczny”.

Białoruscy dziennikarze wypuszczeni z aresztu

Niezależni białoruscy dziennikarze: Studzińska, była wieloletnia reporterka Radia Swaboda oraz Hruzdziłowicz i Daszczyński z tej samej redakcji a...

zobacz więcej

„Kończymy przygotowanie materiałów do skierowania do Sądu Najwyższego wniosku o uznanie tego płótna za symbol ekstremistyczny” – oświadczył prokurator generalny Andrej Szwied. Poinformował również, że w kraju wszczęto już 4,2 tys. spraw karnych związanych z „ekstremizmem i terroryzmem”. Tak białoruskie władze nazywają postępowania związane z protestami przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w zeszłym roku.

– Do sądów skierowano 803 sprawy karne wobec 1116 osób, zakończono 704 postępowania wobec 955 osób – oświadczył Szwied.

Od kilku miesięcy prokuratura prowadzi sprawę karną dotyczącą ludobójstwa narodu białoruskiego w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941–1945), gdy tereny współczesnej Białorusi znajdowały się pod okupacją niemiecką. Władze wiążą zbrodnie nazistów w czasie II wojny światowej z białoruskimi protestami, przekonując, że ich uczestnicy dążą do „rehabilitacji nazizmu”, m.in. używając symboli, których używali w czasie wojny kolaboranci.

Jak oświadczył Szwied, prokuratura ustaliła, że „biało-czerwono-biała symbolika była w czasie wojny używana przez bataliony karne jako obowiązkowy element umundurowania”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej