RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pandemia uderza w naukę. Jest decyzja ws. tunelu sięgającego czasów Azteków

Tunel na obrzeżach miasta Meksyk zostanie zasypany (fot. www.inah.gob.mx)
Tunel na obrzeżach miasta Meksyk zostanie zasypany (fot. www.inah.gob.mx)

Narodowy Instytut Antropologii i Historii w Meksyku (INAH) postanowił zasypać zabytkowy tunel przeciwpowodziowy odkryty w 2019 roku. Powodem jest brak funduszy na dalsze prace i badania, spowodowany przez pandemię koronawirusa.

Archeolodzy odkryli pozostałości pałacu przywódców Azteków

W centrum Meksyku, stolicy Meksyku, odnaleziono pozostałości ostatniego pałacu władców Azteków przed przybyciem Hiszpanów – ogłosił rząd tego...

zobacz więcej

Wiele instytucji odczuło skutki pandemii, w tym Narodowy Instytut Antropologii i Historii w Meksyku, który niedawno ogłosił, że musiał podjąć decyzję o zasypaniu tunelu przeciwpowodziowego do odwołania. Przed zasypaniem konstrukcja zostanie odpowiednio zabezpieczona. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, Instytut chce chronić to miejsce przed aktami wandalizmu i grabieżą, aby z czasem podjąć ponownie prace badawcze i archeologiczne i oddać to miejsce odwiedzającym.

„W 2019 roku zespół archeologów z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) odkrył wejście do tunelu na obrzeżach miasta Meksyk. Pojawił się wówczas pomysł stworzenia korytarza i okna archeologicznego, które pozwoliłoby szerokiej publiczności podziwiać to miejsce. Ten projekt wiązałby się ze znaczną inwestycją środków finansowych” – poinformowano.

Zobacz także: „Sensacja archeologiczna na skalę europejską” pod Grunwaldem


Jak napisał INAH w komunikacie, „jednak biorąc pod uwagę globalną sytuację spowodowaną COVID-19 i konieczność przeniesienia środków pieniężnych na opiekę zdrowotną, ten projekt archeologiczny musiał zostać przełożony”.

Dzień Katakumb. Tym razem odbędzie się online

W sobotę 10 października odbędzie się 3. edycja Dnia Katakumb, organizowanego przez Papieską Komisję Archeologii Sakralnej. Z powodu trwającej...

zobacz więcej

Dodano, iż „należy zauważyć, że znalezisko znajduje się na obszarze w dużym stopniu zagrożonym grabieżami i aktami wandalizmu, dlatego zgodnie z wytycznymi Rady Archeologicznej INAH priorytetowa stała się jego ochrona”.

Tunel o długości ponad 8 m z 11 rzeźbionymi obrazami na ścianach, a także fragmentami posągów, znajdujący się w Ecatepec de Morelos, został odkryty przez przypadek, w trakcie budowy nowej linii autobusowej.

Prawdopodobnie został zbudowany na początku XVII wieku i zastąpił aztecki system przeciwpowodziowy zbudowany w XV wieku, który miał chronić przed ciągłymi powodziami nawiedzającymi miasto Meksyk.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej