RAPORT

Tusk kontra Tusk

Pościg i zatrzymanie nielegalnych migrantów. Akcja Straży Granicznej

Przekazanie obywateli Afganistanu służbom granicznym Ukrainy (fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej)
Przekazanie obywateli Afganistanu służbom granicznym Ukrainy (fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej)

10–osobową grupę nielegalnych migrantów z Afganistanu zatrzymał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Cudzoziemcy jechali w busie. Kierowca zaczął uciekać przed strażnikami granicznymi. Po pościgu ujęto Afgańczyków i 25–letniego Polaka, który kierował autem.

Gruzin poszukiwany przez Interpol zatrzymany w Częstochowie

Policjanci drogówki zatrzymali w Częstochowie 25–letniego obywatela Gruzji, poszukiwanego czerwoną notą Interpolu w związku z kradzieżą...

zobacz więcej

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor, do zdarzenia doszło w Brzegach Górnych (pow. bieszczadzki) podczas kontroli drogowej.

„Strażnicy graniczni próbowali zatrzymać toyotę na śląskich tablicach rejestracyjnych. Kierowca, mimo wyraźnych sygnałów wydawanych przez funkcjonariuszy, nie zatrzymał się i zwiększając prędkość odjechał w kierunku miejscowości Dwernik. Po dziesięciokilometrowym pościgu auto zostało zatrzymane” – podała mjr Pikor.

Wewnątrz auta, oprócz 25–letniego kierowcy, obywatela Polski, jechało jeszcze dziesięciu mężczyzn, obywateli Afganistanu w wieku od 16 do 50 lat.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Próbował potrącić pieszych na plaży. Kierowca w rękach policji

Policja ujęła kierowcę, który w niedzielę próbował potrącić pieszych na plaży w Radymnie (woj. podkarpackie) na Podkarpaciu. W zdarzeniu na...

zobacz więcej

Z ich wyjaśnień wynika, że większość z nich najpierw trafiła do Moskwy, a stamtąd przedostali się na Ukrainę. „Następnie pod osłoną nocy nielegalnie przeszli górski odcinek polsko–ukraińskiej granicy, a kilka godzin później zostali odebrani przez kierowcę. Wszyscy chcieli przedostać się do krajów Europu Zachodniej, a cała podróż trwała ponad 40 dni” – zrelacjonowała rzeczniczka BiOSG.

Za zorganizowanie przerzutu Afgańczycy zapłacili 6–10 tys. euro od osoby.

Mjr Pikor dodała, że obcokrajowcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy i otrzymali karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. W ramach umowy o readmisji zostali przekazani stronie ukraińskiej.

Natomiast zatrzymany kierowca decyzją sądu trafił na dwa miesiące do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej