RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mikrofony były włączone, ustalali strategię. „Zrobimy go wicestarostą i zaczniemy napie***ć”

Zmienimy tego wicestarostę, to będzie kasa. (…) Zaczniemy wtedy napier***ć – mówił przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego Adam Knapik. Kontrowersyjne słowa lokalnego polityka KO zostały nagrane, bo nie był świadomy, że ma włączony mikrofon. Podczas krótkiej dyskusji z innym radnym mówił też o aferze z wypłynięciem z miejskiej kasy kilkuset tys. zł.

Najpierw mural, potem może toalety. Zaniedbana kamienica z wizerunkiem Adamowicza

Na ścianie komunalnej kamienicy z XIX w. przy ul. Mniszki na Starym Mieście w Gdańsku, której mieszkańcy czekają na konieczne remonty, odsłonięto...

zobacz więcej

Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego Adam Knapik (Koalicja Obywatelska) przed rozpoczęciem sesji rady 30 czerwca br. rozmawiał z wiceprzewodniczącym rady Andrzejem Kowalskim (Obywatelskie Porozumienie Samorządowe). OPS ma większość w radzie, starostą powiatu jest Barbara Studzińska, przedstawicielka tej frakcji.

Chwilę przed rozpoczęciem posiedzenia, które transmitowane było na żywo, Knapik z Kowalskim dyskutowali o rozgrywkach politycznych. Mikrofony, przy których siedzieli, były włączone; nagrała się rozmowa trwająca około dwóch minut.

Adam Knapik: Zmienimy tego... wicestarostę to będzie kasa. Ale nie, bo kurde (składkę?) muszę zapłacić. Emerytalną, to jest trzy w budżetówce, co?

No ale zobacz, Gawrych (Józef Gawrych z OPS, członek zarządu powiatu) i tak ciągnie całą robotę, zrobimy jego wicestarostą. Zaczniemy wtedy napier***ć w (nazwisko). On ci nie zagrozi, bo będziemy mieli...

Radny na samorządowym stołku. Raport: Partyjne koneksje w największych miastach

Miliony złotych co roku trafiają na konta polityków związanych z samorządami największych polskich miast. W tym samym czasie ich włodarze i liderzy...

zobacz więcej

Andrzej Kowalski: Ale nie było nowych wyborów...

Adam Knapik: No nie było, no to zrobimy nowe.

Andrzej Kowalski: Ty coś z PiS-em kombinujesz.

Adam Knapik: Nie. Z PiS-em to (nazwisko) w radzie miejskiej. Nawet kluby mają wspólne.

W kolejnej części rozmowy Knapik pyta Kowalskiego o ostatnią sesję rady miejskiej w Świeciu.

Knapik: Ku**a, ostatnia sesja była dobra. Trzy godziny była debata, trzy godziny napier**li. Trzy godziny chcieli powołać komisję do poszukania, gdzie są te pieniądze, co kasjerkę okradli.

Dalej przyznaje, że komisja nie została powołana.

Portal tvp.info zwrócił się z pytaniami do radnego Adama Knapika m.in. o to, o jaką „kasę” mu chodziło, w kogo „zaczną napier***ć” i jak chciał wprowadzić nowego wicestarostę. Radny nie odpowiedział na żadne pytanie. Przesłał nam krótkie oświadczenie, które publikujemy w całości.

„Zarejestrowana przed sesją rozmowa była rozmową prywatną i z tej racji nie będę jej w żaden sposób komentował. Nie są to ani poglądy ani jakiekolwiek stanowisko klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Nie będę też dywagował na temat przyczyn zarejestrowania i opublikowania tej rozmowy. Jedyną osobą decydującą o kształcie zarządu powiatu jest starosta i tylko na jego wniosek rada może powoływać lub odwoływać poszczególnych członków zarządu. Swoją ocenę zarządu przedstawiłem na sesji podczas udzielania wotum zaufania. Dostałem lekcję, że muszę jeszcze bardziej panować nad swoim językiem i z pewnością wyciągnę z tej lekcji stosowną nauczkę”.

Radni KO poparli skwer Kaczyńskich. Grupiński kpi: Proponuję seans filmu „Smoleńsk”

Radni działający w Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania zaakceptowali projekt upamiętnienia pary prezydenckiej w stolicy Wielkopolski....

zobacz więcej

Wyprowadzenie pół miliona zł


Jak informują lokalne media, radni opozycyjni ze Świecia chcieli powołać komisję do zbadania sprawy wyprowadzenia pół miliona złotych z miejskiej kasy.

Kilkoro urzędników z wydziału finansowego miało wyprowadzać pieniądze na swoje konta. Proceder miał trwać przez kilka lat i dotyczyć wpłaty z podatku od nieruchomości.

– Z zawiadomienia wynika, że nieprawidłowości dotyczą ewentualnego przywłaszczenia środków pieniężnych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Zawiadomienie zostało zarejestrowane i będą się toczyć czynności w sprawie – informował Piotr Głowacki, zastępca prokuratora rejonowego w Świeciu.

– Prokuratura wyjaśni, kto na tym skorzystał. Pewne jest jedno: stracili mieszkańcy. Pracuję od wielu lat w samorządach. Ciężko mi uwierzyć, że przez wiele lat nikt nie dostrzegł tych nadużyć – powiedziała w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, rada powiatu świeckiego z PiS.

O Adamie Knapiku głośno było w lokalnych mediach (w tej sprawie prosił o podawanie pełnego nazwiska). Sąd uznał go za winnego znęcania się nad żoną, ale postępowanie w tej sprawie zostało warunkowo umorzone na trzy lata. Radny musiał też pokryć koszty sądowe i wpłacić 15 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej