RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nielegalny import odpadów. „Chcemy większych kar”

Do końca roku planujemy zakończenie prac związanych z nowelizacją kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, która zwiększy kary za nielegalny import odpadów - powiedział podczas briefingu prasowego wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Niemcy: Nielegalne odpady z Brandenburgii w Polsce. „To znacząca skala”

Śledczy z krajowego urzędu policji kryminalnej Brandenburgii (LKA) podejrzewają, że na terenie dawnej kopalni żwiru w Beeskow (powiat Odra-Szprewa)...

zobacz więcej

Ozdoba poinformował, że planowana nowelizacja kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń zaostrzająca kary za nielegalny import i składowanie odpadów na terytorium Polski powinna zostać zakończona w tym roku.

– Nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów bez legalnych zezwoleń zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Proponujemy podniesienie tej kary do 10 lat – powiedział Ozdoba.

Jak dodał, obecnie przygotowywana jest „jedna z największych od lat 90-tych nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń”, w której przewidywana jest m.in. „obligatoryjna nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska” znacznej wysokości, którą będą musiały płacić podmioty dopuszczające się tego nielegalnego procederu.

– Do końca roku planujemy zakończenie prac związanych z nowelizacją kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, która zwiększy kary za nielegalny import odpadów – poinformował.

Czytaj także: Zatrzymany nielegalny transport. 26 ton odpadów nie trafi do Polski

Ktoś zostawił chemiczne odpady w lesie. Nagroda za wskazanie sprawcy

Nadleśnictwo Bydgoszcz przekazało, że na terenie leśnictw Smolno i Nadkanale znalezione zostały metalowe beczki i plastikowe pojemniki z nieznanymi...

zobacz więcej

Ujawnione odpady


Wiceminister poinformował, że w ostatnich dniach służby środowiskowe wykryły „gigantyczny” nielegalny transport odpadów pobudowlanych, jaki trafił do Polski z Niemiec. Resort przekazał, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim ustalił na terenie województw lubuskiego i zachodniopomorskiego ponad 30 lokalizacji, w których składowane są odpady.

Ozdoba wskazał, że za nielegalne transgraniczne przemieszczanie opadów grozi nawet 5 lat pozbawienia wolności. Po zmianie przepisów miałoby to być do 10 lat.

Wiceminister wyjaśnił, że w przypadku ujawnionych odpadów było to związane z nielegalną działalnością firmy niemieckiej, która przesyłała i nadal chciała przysyłać do Polski odpady. – Proceder został przerwany. Część z tych transportów będzie odesłana na koszt strony niemieckiej do RFN – podkreślił.

Dodał, że do Polski mogło trafić tysiące ton odpadów.

Pismo do niemieckiego ministerstwa ws. odpadów


Ozdoba poinformował ponadto, że w ub. tygodniu podpisał pismo do niemieckiego ministerstwa środowiska w sprawie zagospodarowania przez stronę niemiecką nielegalnych składowisk odpadów w Polsce, które powstały w wyniku przywiezienia do kraju śmieci z Niemiec.

Czytaj także: Zaśmiecił las oponami. Niedługo pozostawał anonimowy

„Alarm!”. Mieszkańcy Bydgoszczy nie chcą trzeciej spalarni odpadów [WIDEO]

W pobliżu ich domów ma powstać trzecia już spalarnia i to taka, która utylizuje odpady niebezpieczne. Mieszkańcy Bydgoszczy mówią zdecydowane...

zobacz więcej

– Wysłałem do niemieckiej minister Svejny Schulze pismo o pilne zabranie nielegalnie transportowanych przez wiele lat odpadów. W przypadku nielegalnego transportu do woj. Lubuskiego kilka transportów zostaje zwróconych stronie niemieckiej – poinformował Jacek Ozdoba.

W piśmie zawarto aż siedem punktów dotyczących „ujawnionych przypadków nielegalnego przemieszczania odpadów z Niemiec do Polski, które do chwili obecnej nie zostały zakończone powrotnym wywozem odpadów do Niemiec i odpady nadal znajdują się na terenie Polski”.

W piśmie dodano też, że „Minister Klimatu i Środowiska oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska otrzymują liczne skargi mieszkańców, którzy wyrażając głębokie zaniepokojenie możliwością szkodliwego wpływu ww. odpadów na zdrowie ludzi oraz stan środowiska, domagają się niezwłocznego usunięcia ww. odpadów z miejsca ich zamieszkania”.

Czytaj także: Obiecywał wywóz śmieci, wyrzucał odpady do lasu [WIDEO]

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej