RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus we Francji. Parlament przyjął nową ustawę antycovidową

Od sierpnia w kawiarniach i restauracjach będzie obowiązywał certyfikat szczepień (fot. Arnold Jerocki/Getty Images)
Od sierpnia w kawiarniach i restauracjach będzie obowiązywał certyfikat szczepień (fot. Arnold Jerocki/Getty Images)

Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęło ostatecznie w nocy z niedzieli na poniedziałek nową ustawę antycovidową, która zawiera rozszerzenie certyfikatu sanitarnego i obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

Niemcy: Bez szczepień nawet 100 tys. zakażeń dziennie, a to oznacza ograniczenia

Helge Braun, szef Urzędu Kanclerza Federalnego Niemiec ostrzegł w niedzielę, że jeśli nie zaszczepi się więcej osób, liczba nowych przypadków...

zobacz więcej

156 głosów było za ustawą, 60 przeciw, 14 posłów wstrzymało się od głosu. Wcześniej w niedzielę ustawa przeszła przez Senat, gdzie 195 głosów było za, 129 przeciw, a 17 senatorów wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy, który był mocno kontestowany przez część opinii publicznej, odzwierciedla zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona z 12 lipca.

Zgodnie z ustawą obowiązek szczepień został rozszerzony na pracowników służby zdrowia, strażaków i specjalistów/opiekunów pracujących z osobami starszymi. Certyfikat sanitarny (przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) od początku sierpnia będzie także obowiązywał w kawiarniach i restauracjach.

Od 21 lipca Francuzi muszą okazywać certyfikat sanitarny w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, tj. m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych.

Ustawa przewiduje również obowiązkową izolację chorych na COVID-19. Rząd wprowadził poprawki mające na celu uniknięcie utraty dochodów przez pracowników izolowanych z powodu zakażenia.

Czytaj także: Francja: obowiązkowe testy dla podróżnych z pięciu krajów UE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej