RAPORT

Pogarda

Białoruscy dziennikarze wypuszczeni z aresztu

Informację o uwolnieniu niektórych dziennikarzy podały niezależne media (fot. Shutterstock/Andrew Makedonski)
Informację o uwolnieniu niektórych dziennikarzy podały niezależne media (fot. Shutterstock/Andrew Makedonski)

Najnowsze

Popularne

Niezależni białoruscy dziennikarze: Studzińska, była wieloletnia reporterka Radia Swaboda oraz Hruzdziłowicz i Daszczyński z tej samej redakcji a także Iliasz i Halota z telewizji Biełsat zostali wypuszczeni z aresztu w Mińsku – poinformowały w poniedziałek rano niezależne media.

Rosja wydała Białorusi sportowca wbrew decyzji trybunału w Strasburgu

Rosja zrealizowała wniosek Białorusi o ekstradycję sportowca Alaksieja Kudzina, oskarżanego o atak na milicjanta w czasie protestów latem 2020...

zobacz więcej

Inna Studzińska, Aleh Hruzdziłowicz i Aleś Daszczyński ze Swabody oraz Ihar Iliasz i jeszcze jedna dziennikarka Biełsatu Hanna Halota zostali zatrzymani 16 lipca. Tego dnia funkcjonariusze resortów siłowych Białorusi przeprowadzili co najmniej kilkanaście rewizji w mieszkaniach dziennikarzy oraz w redakcjach niekontrolowanych przez państwo mediów, w tym wielu mediów lokalnych.

Daszczyńskiego i Halotę zwolniono z aresztu w piątek.

Władze i rządowe media twierdzą, że niezależne redakcje i organizacje pozarządowe, które również stały się celem masowych rewizji, przesłuchań i zatrzymań, działały na rzecz „mocodawców z Zachodu” i uczestniczyły w „finansowaniu protestów” na Białorusi.

Radio Swaboda jest finansowane przez USA, a telewizja Biełsat przez Polskę. Dziennikarze tych mediów pracujący na Białorusi są obywatelami tego kraju.

Czytaj także: Białoruskie media: Nieznany jest los zatrzymanych redaktorów Naszej Niwy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej