RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Młode pterozaury od razu potrafiły latać

Młode pterozaury miały silną kość ramieniową (fot. Shuttertock/Warpaint)
Młode pterozaury miały silną kość ramieniową (fot. Shuttertock/Warpaint)

Pterozaury potrafiły latać zaraz po wykluciu z jaj – dowodzą naukowcy na łamach najnowszego numeru pisma „Scientific Reports”.

Pod laguną w Wenecji odkryto pozostałości antycznej drogi

Pozostałości antycznej drogi i prawdopodobnie mola z czasów Cesarstwa Rzymskiego odkryto pod laguną w Wenecji. Odkrycie dokonane dzięki badaniu dna...

zobacz więcej

Zaraz po wydobyciu się z jaj młode pterozaury potrafiły latać, jednak ich umiejętności lotu były inne niż u dorosłych. Badacze zaobserwowali, że młode pterozaury miały kość ramieniową dostatecznie silną, by umożliwiała lot zaraz po wykluciu z jaja.

Pterozaury stanowiły grupę gadów, żyjącą w okresach triasu, jury i kredy (228–66 mln lat temu).

Skamieniałości jaj i zarodków pterozaurów są niezwykle rzadkie. Poza tym trudno jest niekiedy odróżnić kości bardzo młodych pterozaurów od tych nieco starszych.

W najnowszych badaniach zespół naukowców dowodzi, że u pterozaurów, które dopiero wydobyły się z jaj, kość ramieniowa miała solidną budowę, proporcjonalnie mocniejszą niż u dorosłych osobników.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Naukowcy przeprowadzili modelowanie zdolności do lotu u młodych z gatunków Pterodaustro guinazui i Sinopterus dongi. Porównali zrekonstruowane wymiary skrzydeł z rozmiarami dorosłych osobników tego samego gatunku.

Uczeni dowiedli, że brak ryb w diecie jest groźniejszy niż... palenie papierosów

Są źródłem wysoko przyswajalnego białka, cennych kwasów tłuszczowych i mnóstwa składników mineralnych – ryby to niewątpliwie ważny element zdrowej,...

zobacz więcej

„Chociaż wiemy o pterozaurach od ponad dwustu lat, to jednak dopiero od 2004 r. posiadamy skamieniałości ich zarodków i piskląt – opisuje Mark Witton z University of Portsmouth (W. Brytania). – Wciąż staramy się zrozumieć wczesne etapy życia tych zwierząt”. Dyskutowano m.in., czy pterozaury mogły latać jako pisklęta, czy też, jak większość ptaków i nietoperzy, musiały trochę podrosnąć.

„Odkryliśmy, że te drobne osobniki, o rozpiętości skrzydeł ok. 25 cm i ciałach, które z łatwością mieszczą się w dłoni, były bardzo silne i zdolne do latania” – wyjaśnia. Jak dodaje, ich kości były dostatecznie mocne na potrzeby aktywnego lotu.

Naukowcy podejrzewają jednak, że młode pterozaury latały inaczej niż dorosłe, ponieważ masa ciała ma wpływ na sposób latania. Prawdopodobnie były bardzie zwrotne, być może z większą swobodą manewrowały wśród gęstej roślinności, umykając w ten sposób drapieżnikom.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej