RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do Czarnka. Chodzi o nauczanie w szkołach

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak (fot. PAP/Paweł Supernak)
Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak (fot. PAP/Paweł Supernak)

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka o wprowadzenie do podstawy nauczania w szkołach problematyki martyrologii polskich dzieci w okresie drugiej wojny światowej i latach powojennych. – Tragiczne losy najmłodszych pokoleń Polaków mają szczególny wymiar. Ukazują bezmiar okrucieństwa zbrodni niemieckich i sowieckich dokonywanych na całkowicie bezbronnych ofiarach – uzasadnia Mikołaj Pawlak.

Japońskie dzieci na stadionie olimpijskim mają pić tylko coca-colę. Dlaczego?

Falę oburzenia wywołała prośba jednej ze szkół w Japonii, która zażyczyła sobie, aby uczniowie oglądający z trybun mecze piłkarskie na Igrzyskach...

zobacz więcej

O wsparcie inicjatywy na rzecz wprowadzenia tych zmian do Rzecznika Praw Dziecka zwrócił się p.o. dyrektor nowopowstającego Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu Ireneusz Maj.

Dyrektor muzeum i wpierający inicjatywę Rzecznik Praw Dziecka podkreślają, że do zadań nowej placówki należy – oprócz ukazania losów najmłodszych ofiar ludobójczej polityki III Rzeszy – także upamiętnienie gehenny dzieci na terenach Polski okupowanej przez ZSRR, powojennych losów sierot wojennych, a także dzieci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego.

Zobacz także ->  „Ideologiczny bejzbol”. Szokująca wystawa w gdańskim Muzeum Bursztynu

W opinii dyrektora i Rzecznika zagadnienia te powinny znaleźć się w podstawie nauczania w szkołach podstawowych i średnich. Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi – miejsce wyjątkowe w wojennej historii całej Europy – powinien być wymieniony w „treści nauczania dla klas V-VIII jako przykłady zbrodni niemieckich i sowieckich” obok już istniejących: Palmir, Katynia, kaźni profesorów lwowskich i Zamojszczyzny.

Hiszpania. Wydarzenie „edukacyjne dla dzieci”. Naturyści świętowali Dzień bez Stroju Kąpielowego

Hiszpańskie organizacje naturystów we współpracy z lokalnymi władzami liberalnej partii Ciudadanos w dystrykcie Latina w Madrycie w niedzielę...

zobacz więcej

Kolejne ważne muzeum


Dyrektor Ireneusz Maj i Rzecznik Mikołaj Pawlak proponują także uwzględnić martyrologię dzieci polskich i los dzieci deportowanych ze wschodnich terenów okupowanej Polski przy „porównywaniu systemów sowieckich i niemieckich obozów pracy, obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, a także omawianiu kwestii deportacji i wysiedleń ludności oraz jej planowanego wyniszczenia”.

Zobacz także ->  Czarnek: Wara od naszych dzieci

Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu powinno znaleźć się także – obok Muzeum Powstania Warszawskiego, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu – na liście przykładów w trakcie przewidzianych w podstawie nauczania „wyjaśniania i omawiania sposobów upamiętnienia zbrodni obu okupantów oraz heroizmu Polaków”.

Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu. Niemiecki Nazistowski Obóz Dla Polskich Dzieci w Łodzi (1942-1945), którego budowę i koszty działalności finansuje ministerstwo kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, a jego powstanie zainicjował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, pozwoli połączyć systemowe działania resortu kultury, mające na celu upamiętnienie wszystkich ofiar II wojny światowej, z zaangażowaniem Rzecznika oraz pracami i dotychczasowymi wynikami badań nad historią obozu prowadzonymi przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi.

Orban zapowiada referendum na temat ustawy o ochronie dzieci

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w środę, że rząd zainicjuje referendum w sprawie ustawy o ochronie dzieci. Komisja Europejska wszczęła...

zobacz więcej

Jest wsparcie głowy państwa


Muzeum w Łodzi będzie najnowocześniejszą w Polsce, multimedialną placówką muzealno-edukacyjną, w której dzieci i młodzież będą mogły zapoznać się z najbardziej tragicznymi wydarzeniami naszej historii, a nauczyciele znajdą wsparcie eksperckie i materiały edukacyjne dotyczące wojennych i powojennych losów naszych najmłodszych obywateli.

Zobacz także ->  Premier: Bronimy prawa naszych dzieci do normalnej szkoły [WIDEO]

Idea powstania muzeum narodziła się podczas prac Rady Programowej ds. Upamiętnienia Dzieci Polskich z Obozu w Łodzi, którą powołał 22 grudnia 2020 roku Rzecznik Praw Dziecka. Rada opiniuje i rekomenduje kierunki działań na rzecz upamiętnienia tragicznych losów dzieci uwięzionych w niemieckim obozie w Łodzi podczas II wojny światowej.

Inicjatywę budowy Muzeum Dzieci Polskich poparł prezydent Andrzej Duda.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej