RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

ONZ: Rekordowa liczba ofiar wśród cywilów w Afganistanie

Dramatycznie rośnie liczba ofiar w Afganistanie (fot. Paula Bronstein/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Dramatycznie rośnie liczba ofiar w Afganistanie (fot. Paula Bronstein/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W Afganistanie 783 cywilów zginęło, a 1609 zostało rannych w maju i czerwcu w wyniku nasilenia się walk między talibskimi bojownikami i afgańskimi siłami bezpieczeństwa – podała w poniedziałek ONZ. To najwyższa liczba ofiar w kraju od rozpoczęcia rejestrów w 2009 roku. Ciężkie walki w całym kraju trwają od dwóch miesięcy, kiedy talibowie rozpoczęli ofensywę zajmując powiaty na wsi, przejścia graniczne i prowincje otaczające stolice.

Atak rakietowy na Pałac Prezydencki w Kabulu

Kilka rakiet spadło we wtorek rano nieopodal pałacu prezydenckiego w stolicy Afganistanu, Kabulu, podczas modłów związanych z ważnym świętem...

zobacz więcej

Misja Wsparcia ONZ w Afganistanie (UNAMA) poinformowała w swoim półrocznym raporcie, że od stycznia do czerwca udokumentowała 5183 cywilne ofiary konfliktu, w tym 1659 to ofiary śmiertelne, a 3254 osoby zostały ranne. To wzrost o 47 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.

Liczby te podkreślają tragiczną sytuację afgańskiej ludności cywilnej, gdy intensywne walki nasiliły się w maju i czerwcu po ogłoszeniu przez prezydenta USA Joe Bidena, że amerykańskie wojska wycofają się z Afganistanu do września – zwraca uwagę Reuters.

„Poważne obawy budzi gwałtowny wzrost liczby zabitych i rannych cywilów w okresie od 1 maja, przy czym w okresie maj-czerwiec odnotowano prawie tyle samo ofiar cywilnych, ile w ciągu wszystkich poprzednich czterech miesięcy” – stwierdziła UNAMA w oświadczeniu.

„Nalegam, by talibowie i afgańscy przywódcy wzięli pod uwagę ponurą i mrożącą krew w żyłach trajektorię konfliktu oraz jego niszczycielski wpływ na ludność cywilną” – wezwała specjalna przedstawicielka ONZ w Afganistanie Deborah Lyons. „Bezprecedensowa liczba afgańskich cywilów zginie i zostanie okaleczona w tym roku, jeśli narastająca przemoc nie zostanie powstrzymana” – dodała.

Ciężkie walki w całym kraju miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, kiedy talibowie rozpoczęli ofensywę na szeroką skalę, zajmując powiaty na wsi, przejścia graniczne i prowincje otaczające stolice. Siły afgańskie i amerykańskie przeprowadziły naloty w celu odparcia bojowników.

Negocjatorzy mający doprowadzić do zakończenia konfliktu spotykali się w ostatnich tygodniach w stolicy Kataru Ad-Dausze, ale dyplomaci zastrzegli, że od czasu rozpoczęcia rokowań we wrześniu 2020 roku nie osiągnięto znaczących postępów.

Czytaj także: UdSC podał, kto najczęściej ubiega się o status uchodźcy w Polsce

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej