RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ozdoba: Głosowanie posła mniejszości niemieckiej to absolutna bezczelność

To glosowanie to absolutna bezczelność mniejszości niemieckiej – powiedział w programie „#Jedziemy” Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, odnosząc się do głosowania w Sejmie ws. odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Przeciwko uchwaleniu ustawy głosowali przedstawiciele m.in. KO, Lewicy i Polski 2050 oraz poseł mniejszości niemieckiej.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Tak głosował poseł mniejszości niemieckiej

Sejm uchwalił w piątek ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy...

zobacz więcej

Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Przeciwko uchwaleniu ustawy głosowali przedstawiciele m.in. KO, Lewicy i Polski 2050 oraz poseł mniejszości niemieckiej.

W ocenie wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby głosowanie przedstawiciela mniejszości niemieckiej w tak ważnej dla Polaków sprawie „to absolutna bezczelność”.

– To, że w parlamencie polskim zasiada jakikolwiek reprezentant kraju, który nie przestrzega praw mniejszości polskiej – już nie mówiąc o majątkach i historii – i głosuje w sprawie tak fundamentalnej dla Polaków, symbolu pamięci – bo to nie tylko kwestia odbudowy pałacu a odbudowy tożsamości II RP i zacieranie tego, co niszczyli Niemcy – to bezczelność – mówił wiceminister.

Co Polacy sądzą o odbudowie Pałacu Saskiego? Jest sondaż

49 proc. osób popiera odbudowę Pałacu Saskiego, 24 proc. jest przeciw, a 27 proc. nie ma w tej kwestii zdania – wynika z sondażu pracowni Social...

zobacz więcej

Jak dodał, liczył, że „pan poseł się wstrzyma”. – Ale głosować przeciw, to jest arogancja z jego strony – mówił.

Odnosząc się do głosowania przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, którzy byli przeciw mówił, że to jest ich strategia polityczna. – Ograniczanie lekcji historii, wybielanie, obściskiwanie z Niemcami, to pokazywanie zupełnie innego podejścia – ocenił.

Chodzi o to, aby tylko atakować rząd. Bo kto normalny atakuje ideę odbudowy pałacu, który został zniszczony podczas II wojny światowej po powstaniu warszawskim? To zachowanie, które raczej nie jest z kanonu polskich patriotów – podsumował.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej