RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tracą PO, PiS, PSL i SLD; zyskuje Ruch Palikota

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie października, na PO zagłosowałoby 45 proc. respondentów zdecydowanych na kogo głosować, na PiS – 25 proc., na Ruch Palikota – 12 proc., na SLD – 8 proc., a na PSL – 6 proc. – wynika z sondażu TNS OBOP.

W porównaniu z poprzednim, wrześniowym sondażem notowania PO spadły o 1 pkt proc., a PiS – o 4 pkt proc. O 9 pkt proc. wzrosły notowania Ruchu Palikota, który we wrześniowym sondażu miał 3 proc. poparcia.

O 3 pkt proc. zmalały notowania SLD. Natomiast PSL w październiku uzyskał o 1 pkt proc. mniej niż we wrześniu.

Żadna inna partia nie zbliżyła się do progu wyborczego. Chęć głosowania na PJN wyraziło 2 proc. ankietowanych; na Nową Prawicę – 1 proc. badanych; na Polską Partię Pracy – Sierpień 80 – 0 proc. 1 proc. ankietowanych zadeklarował chęć głosowania na inną partię.

Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach; z podstawy procentowania wyłączono niezdecydowanych jak głosować – wyjaśnia TNS OBOP.

Po wzięciu pod uwagę osób niezdecydowanych jak głosować, wyniki prezentują się następująco: PO – 42 proc., PiS – 24 proc., Ruch Palikota – 11 proc., SLD – 8 proc., PSL – 6 proc., PJN – 2 proc. Nikt nie wyraził chęci głosowania na PPP – Sierpień 80, Nową Prawicę oraz inną partię. 7 proc. badanych udzieliło odpowiedzi: „trudno powiedzieć”.

Zamiar wzięcia udziału w wyborach, gdyby odbyły się w połowie października, w sposób zdecydowany zadeklarowało 41 proc. badanych, a umiarkowany („raczej tak”) – 29 proc. ankietowanych. Głosować raczej nie zamierzałoby 9 proc. respondentów, a na pewno nie – 18 proc. badanych. 3 proc. osób odpowiedziało: „trudno powiedzieć”.

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 13-16 października na reprezentatywnej, losowej 979-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face.

źródło:

Zobacz więcej