RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Doradca sekretarza stanu USA: Polska jest silną demokracją

Spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Bidenem (fot. prezydent.pl)
Spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Bidenem (fot. prezydent.pl)

Dziś Polska jest silną demokracją, łączą nas wartości, interesy. Pracujemy wspólnie w wielu obszarach: polityce, gospodarce, obronie, energetyce – przyznał Derek Chollet, doradca sekretarza stanu USA. Odniósł się też do spotkania polskiego i amerykańskiego prezydenta na szczycie NATO w czerwcu.

Porozumienie USA z Niemcami ws. NS2. „A teraz niech Polska coś zaproponuje”

USA, Niemcy i Rosja porozumiały się ws. gazociągu Nord Stream 2, omijającego Polskę i państwa Bałtyckie. Amerykański ekspert Jonathan Katz ocenił,...

zobacz więcej

Chollet w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówił o relacjach polsko-amerykańskich. Prowadzący wywiad dziennikarz zapytał go o słowa byłego prezydenta USA Baracka Obamy, który komentował, że „Węgry i Polska zasadniczo stały się krajami autorytarnymi".

„Nie chcę wdawać się w ten opis, komentować wypowiedzi byłego prezydenta. Ale widzimy na całym świecie, nie tylko w jakimś konkretnym kraju, wyzwania dla swobody wypowiedzi, wolności mediów, przekleństwo dezinformacji, którą promują zewnętrzne potęgi, aby nas osłabić” – mówił.

Dalej stwierdził, że w wielu miejscach na świecie kraje, które były do tej pory demokracjami, „podają w wątpliwość demokrację, jej wartość”. – To stawia pod znakiem zapytania naszą przyszłość. Nie tylko innych, ale też Ameryki. Wszyscy mamy wiele do zrobienia – wskazał.

„Administracji Bidena udało się wiele zrobić na rzecz naszych relacji”


Dziś Polska jest silną demokracją, łączą nas wartości, interesy. Pracujemy wspólnie w wielu obszarach: polityce, gospodarce, obronie, energetyce. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy administracji Bidena udało się wiele zrobić na rzecz naszych relacji. Przyjechałem tu, aby wyznaczyć agendę na przyszłość dla sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i prezydenta Joe Bidena – zaznaczał.

Większość Amerykanów źle widzi przyszłość kraju. Nowy sondaż

Większość Amerykanów źle widzi przyszłość USA. Aż 55 proc. jest pesymistycznie nastawiona do kierunku, w którym zmierza kraj. Liczba...

zobacz więcej

Chollet był też pytany o rozmowę prezydenta Dudy z prezydentem Bidenem na szczycie NATO w czerwcu.

– Byłem na szczycie NATO, rozmawiałem z Andrzejem Dudą. Jasne, że w pewnym momencie dojdzie do osobistego spotkania obu prezydentów. Niestety, z powodu covidu nie mogliśmy w ogóle powitać gości w Waszyngtonie. To się teraz zmienia i miejmy nadzieję, że wariant Delta znowu nie ograniczy możliwości podróży. Sekretarz Blinken chce wkrótce znowu rozmawiać z ministrem Rauem – odpowiedział.

Kolejne pytanie dotyczyło porozumienia na linii USA-Niemcy, które dotyczyło Nord Stream 2. Zapytany, czy gdyby Rosja ponownie zaatakowała, Ameryka obroni Ukrainę odparł, że nie będzie komentował ich zobowiązań obronnych w taki sposób.

– Polska jest członkiem NATO, zobowiązują nas zapisy artykuły 5. traktatu atlantyckiego. Współpraca wojskowa z Ukrainą zaczęła się rozwijać dopiero siedem lat temu, po rosyjskiej inwazji i nielegalnej aneksji Krymu. Przekazaliśmy łącznie ponad 2 mld dolarów wsparcia wojskowego. Pomagamy w szkoleniu ukraińskiej armii, wzmacniamy jej potencjał. Ukraińsko-amerykańskie relacje także są bardzo szerokie. Administracja Bidena będzie nadal je rozwijała. Obaj prezydenci będą o tym mówić w czasie wizyty Wołodymyra Zełenskiego pod koniec sierpnia – mówił.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej