RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dr Jursa–Kulesza: „Długi COVID” nie grozi osobom zaszczepionym

Szczepienie chroni nie tylko przed zachorowaniem, ale także przed powikłaniami (fot. Ercin Erturk/Anadolu Agency via Getty Images)
Szczepienie chroni nie tylko przed zachorowaniem, ale także przed powikłaniami (fot. Ercin Erturk/Anadolu Agency via Getty Images)

„Długi COVID” to jeden z bardzo ważnych aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na szczepienie. Osobom zaszczepionym on nie grozi – powiedziała mikrobiolog, dr n. med. Joanna Jursa–Kulesza. Podkreśliła, że szczepienie chroni przed powikłaniami.

COVID-19 a szczepionki mRNA. Nowe wyniki badań

Szczepionki Moderny i Pfizera przeciwko COVID-19 mogą zapewniać odporność przeciwko chorobie na lata, a być może nawet na całe życie – sugerują...

zobacz więcej

„Zakażenie koronawirusem kojarzymy z przeziębieniem – tak mówiliśmy od początku pandemii. I rzeczywiście, tak będzie przechodziło chorobę 80 proc. osób, a 20 proc. osób będzie przechodziło ją ciężko. Teraz wiemy już jednak, że codziennie uczymy się wirusa, codziennie spływają nowe badania” – powiedziała dr Jursa–Kulesza, mikrobiolog, przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Czym jest „długi COVID”?


Zaznaczyła jednak, że nawet w przypadku lekkiego przebiegu choroby wiele objawów może się utrzymywać po przebyciu zakażenia tygodniami – to tzw. długi COVID. Mogą być one związane m.in. z burzą cytokinową, z mikrozakrzepami w drobnych naczyniach włosowatych, z atakowaniem komórek posiadających receptory dla wirusa – komórek płuc, serca, nerwowych.

„Może się okazać, że pacjent wiele tygodni po zakażeniu będzie odczuwać zaburzenia smaku i węchu. Sama przez dwa–trzy miesiące po zakażeniu odczuwałam brak węchu” – mówiła lekarka.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Podawana do nosa szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna? Najnowsze wyniki badań

Jedna dawka szczepionki podawanej w formie spreju do nosa skutecznie chroniła laboratoryjne myszy i fretki przed chorobą oraz przed zakażeniami. Do...

zobacz więcej

Wskazała, że według badań u ok. 3 proc. pacjentów zaburzenia smaku utrzymywały się nawet przez kilka miesięcy. Dodała, że także laryngolodzy alarmują, iż pojawiają się zaburzenia związane z odbieraniem dźwięków, a więc np. jednostronna głuchota, która niekoniecznie może być odwracalna.

„Myślę, że także przychodnie kardiologiczne będą przyjmowały dużą liczbę pacjentów, którzy będą zgłaszali się z dziwnymi objawami dotyczącymi dolegliwości ze strony układu sercowo–naczyniowego” – powiedziała dr Jursa–Kulesza.

Wyjaśniła, że chodzi o osoby, które dotychczas nie miały problemów z układem krążenia – obecnie zgłaszają się pacjenci z bólami w klatce piersiowej, dusznością, tachykardią, kołataniem serca.

„Objawy ze strony mięśnia sercowego nas nie dziwią – w sercu znajdują się receptory dla wirusa (receptory ACE2). Mamy doniesienia z czasopism kardiologicznych, że pacjenci mogą mieć nieodwracalnie uszkodzony mięsień sercowy” – zaznaczyła lekarka.

Wirus zagadką „jeszcze przez wiele miesięcy”


Najwięcej pacjentów zgłasza jednak utrzymywanie się objawów związanych z tzw. mgłą mózgową, ogromnym zmęczeniem, ale też z bezsennością czy nawet psychozami. Mikrobiolog dodała, że na organizm pacjenta po zakażeniu może działać bardzo wiele mechanizmów związanych z zakażeniem, jakie wywołuje SARS–CoV–2.

Ponad 40 proc. wyleczonych z COVID–19 ma objawy choroby po trzech miesiącach

U ponad 40 proc. osób wyleczonych z COVID–19 występują objawy choroby po trzech miesiącach od infekcji SARS–CoV–2 – wynika z badania portugalskich...

zobacz więcej

„To wirus, który pozostanie dla nas zagadką jeszcze przez wiele miesięcy” – oceniła dr Jursa–Kulesza.

Jak dodała, należy też zwrócić uwagę na ewentualne powikłania u dzieci, które choć zwykle przechodzą COVID–19 bezobjawowo lub prawie bezobjawowo, to zjawisko „długiego COVIDu” może dotyczyć także ich.

„»Długi COVID« to jeden z bardzo ważnych aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na szczepienie. Osobom zaszczepionym nie grozi” – podkreśliła lekarka.

Zaznaczyła, że szczepienie nie chroni tylko przed zachorowaniem, ale także przed powikłaniami. „Nawet jeśli jako osoba zaszczepiona przechodzę chorobę, to można być pewnym, że powikłań nie będzie, bo nie dopuszczamy do rozwinięcia się burzliwej reakcji zapalnej – wirus jest neutralizowany bardzo szybko” – wyjaśniła dr Jursa–Kulesza.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej