RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gazociąg Merkel, melodia Tuska, taniec Budki

Polityczny Przegląd Tygodniowy (fot. PAP/EPA, Marcin Gadomski)
Polityczny Przegląd Tygodniowy (fot. PAP/EPA, Marcin Gadomski)

Czarne chmury nad Europę ściąga amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie Nord Stream 2. Donald Tusk atakuje już nie tylko polityków, ale i dziennikarzy, próbując zmusić do podległości także Szymona Hołownię.

„To jest horror”. Ogromne powodzie w Niemczech. Polska oferuje pomoc [WIDEO]

Niemiecka policja podała, że w powodziach w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii zginęły co najmniej 133 osoby. Najwięcej - 90 ofiar...

zobacz więcej

Niedziela. Premier pomaga powodzianom, Lenz zabiera 500 Plus


Niemcy dotknięte przez katastrofalne powodzie mogą liczyć na pomoc swoich sąsiadów. Z powodu kataklizmu w Nadrenii-Palatynacie, Nadrenii-Północnej Westfalii i w Bawarii zginęło łącznie 157 osób, a kilkaset uważanych jest za zaginione. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. – Złożyłem obietnicę pomocy. Możemy wysłać do rejonów dotkniętych powodzią naszych strażaków – powiedział premier, który sam wizytował tereny dotknięte podtopieniami po nawałnicach, które przeszły w weekend nad południową częścią kraju.

W Małopolsce straty są bardzo duże, na szczęście nikomu nic się nie stało. – Będziemy starali się jak najszybciej odbudować zniszczoną infrastrukturę gminną i drogi (…) Na pewno nie będziemy załamywać rąk, tylko będziemy to odbudowywać – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Tego samego dnia poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz wzburzył opinię publiczną mówiąc w Polsat News, że osobom, które się nie zaszczepiły powinno zostać wstrzymane świadczenie z programu 500 plus. Jego nowy szef, p.o. przewodniczącego PO Donald Tusk twierdził, że nikt nikomu nie zabierze świadczeń 500 Plus. Widać, że politycy PO tylko szukają pretekstu, żeby program 500 Plus ograniczyć, a w konsekwencji zlikwidować.

Nawałnica nad Krakowem. Zdjęcia od czytelników

Zalane piwnice, pływające ulice, czy powalone drzewa na samochody i jezdnie - tak w skrócie wygląda Kraków po nawałnicy, która przeszła dziś...

zobacz więcej

Poniedziałek. Niemiec na pełny etat


W związku z nawałnicami w Krakowie w poniedziałek rano zebrał się sztab kryzowy z udziałem szefa rządu oraz wojewody małopolskiego. Dyskutowano nie tylko o bieżącej pomocy, ale także o tym jak zapobiegać anomaliom pogodowym, możliwości przejęcia wezbranej wody i budowy nowych zbiorników wodnych. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest gotowy finansowo na realizację różnych projektów – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Premier tego dnia przekazał też dobre informacje z realizacji budżetu państwa: – Po czerwcu w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki – ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie rządowa pomoc dla firm przekroczyła już 200 mld zł.

Poseł Tomasz Lenz z PO tłumaczy się dalej ze swojego pomysłu w sprawie 500 Plus. – Nie zabieramy 500 Plus. Wstrzymujemy do momentu, kiedy będzie zaszczepiony – wyjaśniał poseł Platformy nadal nie rozumiejąc, że program jest dla dzieci, a nie dla rodziców. Tymczasem dzieci poniżej 12 roku nie można jeszcze szczepić przeciwko COVID-19. Borys Budka, były lider PO nie zganił pomysłu Lenza, za to stwierdził, że wsparcie finansowe polskie rodziny zawdzięczają Platformie Obywatelskiej… Byłoby to nawet zabawne, ale dowcip opowiadany wielokrotnie przestaje śmieszyć…

Stare dowcipy opowiadał też Donald Tusk na wiecu w Gdańsku, na który przybyło około dwóch tysięcy osób. To mało jak na Trójmiasto i w ogóle na fakt, że to pierwsze wystąpienie tego rodzaju Donalda Tuska po przejęciu PO. Całe przemówienie Tuska było jednym wielkim atakiem na rządy PiS, przed którym Tusk chciałby bronić nawet Kościół… Oczywiście, ktokolwiek oczekiwał konkretów ten kolejny raz mógł się dowiedzieć, że cały program PO to mówienie o PiS… – No ja jestem od pewnego czasu Niemcem na pełnym etacie – mówił w Gdańsku niby żartem Tusk, ale to akurat zabrzmiało serio…

Prof. Marcin Wiącek Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Za jego kandydaturą zagłosowało 93 senatorów.

zobacz więcej

Wtorek. Jak wspomóc Tuska?


…I z tego może wynikać nieskrywana niechęć do polskiej telewizji. Podczas briefingu prasowego w Senacie były premier po pytaniu od przedstawicielki innej redakcji zaatakował dziennikarkę TVP Info. Dziennikarka mediów publicznych w ogóle nie zdążyła mu zadać pytania. Tusk nazwał ją „funkcjonariuszką telewizji PiS-owskiej” i stwierdził, że nie będzie z nią rozmawiał, tylko z Jarosławem Kaczyńskim.

Od ataków na TVP zaczął swoją kampanią wyborczą także Rafał Trzaskowski, ale niewiele mu to pomogło. Tusk już wcześniej obrażał redaktora Miłosza Kłeczka, który pytał go o bieżącą sytuację polityczną. Niczym niesprowokowana agresja wobec dziennikarzy mediów publicznych pokazuje jednak jak duże Donald Tusk ma problemy z wolnością słowa, którą chciałby ograniczyć do prostych pytań i przyjaznych mediów.

Nie pytaj, co Tusk może dla Ciebie zrobić, pomyśl, jak Ty możesz wspomóc Tuska” – grafikę o takiej treści zamieścił we wtorek na Twitterze senator Gawłowski. Komisja Europejska chyba wzięła sobie jego wpis do serca. Od kiedy Tusk wrócił do Polski rośnie też napięcie między instytucjami UE a polskim państwem.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała o wysłaniu do władz naszego państwa pisma z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób wykonywana jest decyzja o środkach tymczasowych oraz niedawne orzeczenie TSUE w celu ochrony niezawisłości sędziowskiej. Komisja Europejska zagroziła, że jeśli Polska nie dostosuje się do wyroku TSUE, zastosuje kary finansowe. W podobnej sytuacji jest wiele krajów UE, które nie wykonują orzeczeń TSUE, ale w żadnym przypadku KE nie reaguje tak mocno. – Unia stosuje podwójne standardy – skomentował sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. – Polski rząd dokona analizy dokumentów przedstawionych przez KE – stwierdził Piotr Müller, rzecznik rządu.

Środa. Amerykanie ulegają Niemcom


Senat zagłosował za kandydaturą prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Głosowanie poprzedziły długie przesłuchania, w trakcie których kandydat mówił rzeczy, które nie mogły się podobać politykom opozycji. – Od początku mojej aktywności naukowej prezentowałem i nadal popieram pogląd o prymacie naszej konstytucji nad wszelkimi umowami międzynarodowymi – powiedział prof. Wiącek. Jednocześnie zapowiedział, że z szacunku dla swojego poprzednika nie wstrzyma spraw, które podjął Adam Bodnar jako RPO. Czy teraz urząd ten będzie służył wszystkim obywatelom i nie będzie kierował się politycznymi sympatiami? Po sześciu próbach parlament wreszcie wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. A jaki teraz będzie ten urząd to już kwestia wyborów profesora Wiącka.

Żenujący spektakl odprawili przed kamerami telewizji Szymon Hołownia i Borys Budka. Były szef PO zapowiedział, że pochwali się „przewodniczącemu Tuskowi, że pierwsze zadanie wykonane”. Hołownia udawał, że nie wiedział, że to Donald Tusk kazał im się spotkać. I nie pytał jakie Budka ma kolejne zadania. Z dziwnej rozmowy wynikła propozycja, żeby Hołownia dołączył do Koalicji Obywatelskiej jako wiceprzewodniczący. – Zmienimy statut, będzie jeszcze miejsce. Sami wiceprzewodniczący, dlatego zapraszamy – mówił Borys Budka. Nie wiadomo jak bardzo podoba się pomysł liderowi Polski 2050, ale przynajmniej wiemy, że Tusk podjął już konkretne działania, żeby go zmarginalizować.

W Sejmie opozycja żądała odwołania ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. – Bronimy nie tylko ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przed odwołaniem; bronimy prawa naszych dzieci do normalnej szkoły, bronimy prawa naszej młodzieży do nauki bez lewackiej indoktrynacji – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Ministra obroniła także większość Zjednoczonej Prawicy.

A kto obroni Europę Środkowo–Wschodnią? Administracja prezydenta USA i niemieckie MSZ wydały wspólne oświadczenie o porozumieniu w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. Niemcy mają zainwestować na początek co najmniej 175 mln dolarów w projekty związane z „zieloną transformacją” ukraińskiej energetyki. Łącznie z USA Niemcy mają promować i wspierać inwestycje warte co najmniej 1 miliard dolarów w ramach Zielonego Funduszu dla Ukrainy. Tymczasem Ukraina z tytułu opłat transferowych zyskuje do budżetu ok. 3 mld dolarów rocznie. Rekompensaty dla Polskie nie określono. Na Ukrainie porozumienie określono wprost jako „zdradę”. W naszym kraju również emocje są niemałe. „Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja” – stwierdzili we wspólnym stanowisku szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy.

Premier o TSUE i prawie krajowym. „Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia oczekiwań”

Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy może i należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – powiedział w czwartek...

zobacz więcej

Czwartek. Melodia Tuska


Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że rząd zamierza respektować stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł w sprawie ID SN wyższość regulacji konstytucyjnych nad europejskimi. Jednocześnie zastrzegł, że obrona Izby Dyscyplinarnej jako takiej może nie mieć sensu. – Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy może i należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. A to dlatego, że ta Izba na pewno nie spełniła wszystkich oczekiwań, również moich, również naszej formacji – dodał szef rządu. O konieczności głębokich reform w sądownictwie mówił także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Być może jest okazja, by pogodzić „ogień z wodą” – teoretycznie ustąpić Komisji Europejskiej a jednocześnie przeprowadzić bardziej radykalną i skuteczną reformę sądownictwa…

W promocji Donalda Tuska bierze udział nawet były rzecznik rządu PRL i kontrowersyjny publicysta Jerzy Urban. Były komunista tak zachwalał p.o. przewodniczącego PO, że wyszedł kabaret. – Donald Tusk urósł w moich oczach, bo jawił się samą mądrością, samym wdziękiem, kimś w wymiarze męża stanu – mówił Urban. Były rzecznik komunistycznego rządu stwierdził, że „Tusk to piękna melodia” i że słucha go chętniej niż kompozytorów klasycznych jak Beethoven, Bach czy Mozart…

A w KO wszyscy teraz muszą tańczyć do tej pięknej melodii. Cezary Tomczyk nie złapał rytmu i został kolejną „ofiarą” powrotu Donalda Tuska. Bliski współpracownik Rafała Trzaskowskiego w trybie pilnym został odwołany ze stanowiska szefa klubu Koalicja Obywatelska. Jego miejsce zajął Borys Budka, który jest teraz przez Tuska nagradzany za lizusowską postawę. – Z satysfakcją przyjąłem decyzję bez jednego głosu sprzeciwu o zmianie – powiedział Tusk dziennikarzom po zakończeniu obrad klubu. W tym tygodniu Tusk odwoła także Izabelę Leszczynę, Rafała Grupińskiego, Sławomira Nitrasa z Prezydium KO. Czy naprawdę w Platformie już nikt nie może się sprzeciwić Tuskowi?

Piątek. Pałac Saski będzie odbudowany


Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Japonii, został w piątek przyjęty na audiencji przez cesarza Japonii Naruhito. Tego dnia prezydent wziął także udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Minister obrony narodowej od kilku dni broni decyzji o zakupie czołgów amerykańskich. – W odróżnieniu od koalicji PO–PSL, my najnowocześniejsze Abramsy ustawimy na wschodzie kraju i wtedy będą bronić naszej ojczyzny (…) Podkreślam, że w najnowocześniejszej wersji, która trafia na wyposażenie armii Stanów Zjednoczonych od 2019 roku, która została przygotowana, jako przeciwwaga dla najnowocześniejszych czołgów rosyjskich T–14 Armata – mówił minister Błaszczak w Siodma9.pl.

Prócz zwiększania zdolności militarnych Polska musi skutecznie bronić się także przed kłamstwami historycznymi. Dr Karol Nawrocki złożył w piątek przed Sejmem ślubowanie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W Senacie dr Nawrockiego poparli senatorowie Zjednoczonej Prawicy i PSL. Tego samego dnia Sejm uchwalił w piątek ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie zniszczonych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przeciwko głosowali posłowie PO i… poseł mniejszości niemieckiej… Wstyd!

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Prokurator Generalny wystąpił dziś do Marszałka Sejmu RP o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Mariana Banasia. Tego samego dnia CBA zatrzymało doradcę społecznego, a jednocześnie syna prezesa NIK Jakuba B. oraz dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015–2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie, co naraziło Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego. Z kolei Jakub B. usłyszy siedem zarzutów popełnienia przestępstw, w tym dwóch oszustw w związku z wyłudzeniem w 2016 r. ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dofinansowania ok. 120 tys. zł na prace renowacyjne kamienicy w Krakowie.

Autorytarna demokracja. Tak Tusk rozstawił koleżanki i kolegów po kątach

Gdy Tusk wrócił, Budka nie miał nic do gadania i musiał oddać przywództwo. Kopacz też nie miała nic do gadania, bo jest rok starsza od Tuska i...

zobacz więcej

Sobota. List premiera


Po czystkach w PO Donald Tusk wrócił do hejtu. – Rządzi nami ekipa płaskoziemców. Obecna władza chce robić zło, kraść bez żadnej kontroli, nie możemy już dłużej tego tolerować – mówił lider PO Donald Tusk na posiedzeniu Rady Krajowej Nowoczesnej. Szymona Hołowni nie przekonał.

– Mamy do opowiedzenia własną historię, która nie mieści się ani w PiS-ie, ani w PO, ani w PSL-u, ani w innych siłach. Wiemy, że PiS musi odejść, ale wiemy też, że nie ma powrotu do Polski sprzed 2015 roku – mówił lider Polski 2050 w odpowiedzi na propozycje przyłączenia się do tańca na melodię Tuska.

Klub PiS zebrał się na weekendowym wyjazdowym posiedzeniu pod Warszawą. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że Polski Ład daje przełomową możliwość rozwoju Polski; apelował też do polityków o promocję szczepień przeciw COVID-19 – wynika z informacji PAP. Do „Polskiego Ładu” odniósł się także premier Mateusz Morawiecki w liście opublikowanym przez „Super Express”. Szef rządu napisał m.in.: „Wyższe zarobki, bezpieczna przyszłość polskich rodzin, godne emerytury i dobry klimat dla rozwoju polskich firm. To hasła, które przez lata brzmiały jak naiwne marzenia. Dziś wreszcie jesteśmy blisko, by te marzenia stały się rzeczywistością. Polski Ład to nasza droga do budowy państwa dobrobytu. To nasza droga do europejskiego standardu życia (…) „Polski Ład to szansa na zbudowanie autentycznej klasy średniej; nie dla wybranych, ale dla jak najszerszej grupy Polaków; dla tych, którzy mieszkają nie tylko w dużych miastach, lecz także w Polsce lokalnej – miasteczkach średniej wielkości i wsiach”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej