RAPORT

Tusk kontra Tusk

Tajfun coraz bliżej Tokio. Organizatorzy Igrzysk przesuwają wyścigi

Organizatorzy igrzysk zostali zmuszenia do zmiany programu (fot. Shutterstock)
Organizatorzy igrzysk zostali zmuszenia do zmiany programu (fot. Shutterstock)

Jeden dzień dłużej będą musiały czekać na swój olimpijski finał polskie osady wioślarskie, m.in. czwórka podwójna. Tajfun „Nepartak” ma dotrzeć do Tokio we wtorek.

Tokio 2020: Tajfun blisko Japonii. Sparaliżuje igrzyska?

Tajfun „Nepartak” we wtorek ma dotrzeć do Tokio. Obecnie znajduje się nad Pacyfikiem i jego prędkość przekracza 100 km/h. Przemieszcza się cały...

zobacz więcej

Niekorzystne prognozy pogody i nadciągający tajfun „Nepartak” pokrzyżował plany wioślarzom startującym w Tokio. Organizatorzy igrzysk zostali zmuszeni do zmiany programu i odwołania wyścigów zaplanowanych na poniedziałek i wtorek. W tej sytuacji polskie dwie czwórki podwójne kobiet i mężczyzn muszą poczekać na swój najważniejszy start do środy.

– Jesteśmy uzależnieni od pogody i nic na to nie poradzimy. Na tę chwilę wiemy, że nasz wyścig został przełożony na środę, czyli jeden dzień później. To nie jest jakiś problem, w Rio de Janeiro też były wyścigi przełożone. Dla nas ważne jest to, byśmy mieli możliwość trenowania. W poniedziałek póki co, o 7.30 wyjeżdżamy na trening – tłumaczył Chabel z czwórki podwójnej.

Zobacz też: Tokio 2020: śledź relację z olimpijskich aren. Jak radzą sobie Polacy?

Co daje przesunięcie startu


Jego zdaniem, jeśli będzie wiało w trakcie finałów, to rywalizacja może nie być do końca sprawiedliwa. Możliwa jest jednak relokacja miejsc w finale, wówczas organizatorzy najlepsze osady z eliminacji ustawią nie na środkowych torach, ale na tych, gdzie są korzystniejsze warunki wietrzne.

– Jeśli wiatr wieje pod kątem, to wówczas uprzywilejowane są tory z jednej strony – od pierwszego do trzeciego – wyjaśnił.

Przełożenie finałów to jeden dzień więcej do treningów. – Mamy okazje zrealizować różne „tematy”. To już też rola trenerów, aby nam te zajęcia jakoś urozmaicić – zaznaczył poznański wioślarz.

Polacy w składzie Chabel, Dominik Czaja, Szymon Pośnik i Fabian Barański w piątek wygrali swój przedbieg pokonując jednego z głównych kandydatów do medalu Włochów o 0,03 sekundy.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej