RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Gigantyczne pożary na Sardynii. Ewakuowano mieszkańców

Kilkaset osób ewakuowano z ich domów w rejonie miasta Oristano na Sardynii, gdzie od soboty szaleją pożary. Ogień zniszczył 10 tysięcy hektarów lasów i część domów. Zagrożenie pożarowe z powodu wiatru określono jako skrajne.

Chiny w obliczu kolejnego kataklizmu. Nadciąga tajfun In-Fa

Tajfun In-Fa uderzy w niedzielę we wschodnią prowincję Zhejiang – przewidują meteorolodzy. Tymczasem inne prowincje Chin starają się wrócić do...

zobacz więcej

Ogień zbliża się do domów


Drugi dzień z rzędu w pośpiechu opuszczają swoje domy mieszkańcy kolejnych miejscowości w zachodniej części włoskiej wyspy.

W niedzielę ewakuowano 400 mieszkańców osady Scano Mantiferro, bo ogień zbliżył się do ich domostw.

Pożary przesuwają się w kierunku gór w rejonie miejscowości Santu Lussurgiu i Macomer. Ogień zagraża między innymi miasteczku San Leonardo, gdzie znajduje się ośrodek turystyczny.

Skala pożarów wokół Oristano jest gigantyczna – podkreślają włoskie media. W akcji gaszenia uczestniczy 11 samolotów Obrony Cywilnej, śmigłowce Straży Pożarnej i wojska.

Miejscowa Obrona Cywilna przyznaje, że warunki pogodowe utrudniają operację, ponieważ wieje silny wiatr. Zagrożenie pożarowe w tym rejonie Sardynii oznaczono jako „skrajne”.

Straty, jak się zauważa, są na razie trudne do oszacowania. W miejscowości Arzana zniszczone są domy i gospodarstwa rolne.

– Płomienie dotarły aż na główny plac Cuglieri, pod gmach seminarium i przed urząd pocztowy – relacjonują mieszkańcy, których również ewakuowano.

Ogromne zniszczenia


Burmistrz Santu Lussurgiu - Diego Loi powiedział mediom: „To jest katastrofa, smutek i rozpacz z powodu zniszczeń, jakich doznaliśmy”. Do możliwej ewakuacji przygotowują mieszkańców władze także innych okolicznych gmin.

Przeczytaj też: Dramatyczne nagranie z Rosji. Ciężarówka zerwała drewniany most

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej