RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Większość Amerykanów źle widzi przyszłość kraju. Nowy sondaż

Opublikowano nowy sondaż (fot. Shutterstock)
Opublikowano nowy sondaż (fot. Shutterstock)

Większość Amerykanów źle widzi przyszłość USA. Aż 55 proc. jest pesymistycznie nastawiona do kierunku, w którym zmierza kraj. Liczba niezadowolonych zwiększyła się znacząco. W maju ponad jedna trzecia badanych była pesymistami, obecnie jest to większość – wynika z sondażu przeprowadzonego przez ABCNews/Ipsos.

Stany ograniczają informacje o wzroście liczby przypadków COVID-19

Część amerykańskich stanów w miarę gwałtownego wzrostu liczby przypadków COVID-19 ograniczyła podawanie statystyk dotyczących zakażeń...

zobacz więcej

Po 100 dniach rządów prezydenta Joe Bidena ludzie byli optymistycznie nastawieni wobec nadchodzącego roku, jednak obecnie, po sześciu miesiącach, ich optymizm w sprawie kierunku, w którym, zmierza kraj, spadł o prawie 20 pkt. proc.

Większość Amerykanów (55 proc.) twierdzi, że jest pesymistycznie nastawiona co do tego kierunku; jest to wyraźna zmiana w porównaniu do jednej trzeciej (36 proc.) w sondażu, którego wyniki opublikowano 2 maja. W sondażu tym Amerykanie byli bardziej optymistyczni niż pesymistyczni.

Preferencje partyjne bez znaczenia


Spadek optymizmu jest wyraźny wśród Demokratów, Republikanów i niezależnych. Wśród Demokratów i Republikanów spadł on o ok. 20 pkt. proc., a wśród niezależnych – o 26 pkt. proc.

Wśród Demokratów 7 na 10 osób (71 proc.) dalej ocenia optymistycznie kierunek rozwoju kraju w najbliższych 12 miesiącach. Jest to jednak znacznie mniej niż prawie powszechna (93 proc.) aprobata Demokratów sposobu, w jakim prezydent Biden radzi sobie z pandemią.

Zobacz też: Jakość powietrza w tym mieście najgorsza od 15 lat

Tłumaczenia Bidena: Powstrzymanie Nord Stream 2 nie było możliwe

Prezydent USA Joe Biden ocenił w nocy ze środy na czwartek, że powstrzymanie Nord Stream 2 nie było możliwe ze względu na to, że budowa gazociągu...

zobacz więcej

Przytłaczająca większość (88 proc.) Demokratów popiera sposób, w jaki prezydent poradził sobie z ożywieniem gospodarczym, ale podziela tę opinię tylko około połowa (49 proc.) niezależnych i 16 proc. Republikanów.

Niezadowoleni z Bidena


Mniej niż 4 na 10 Amerykanów aprobuje postępowanie prezydenta wobec problemów imigracyjnych i sytuacji na granicy amerykańsko-meksykańskiej, a także przestępczości i przemocy z użyciem broni. Stanowisko Republikanów w tych kwestiach spotyka się z dezaprobatą działań głowy państwa na poziomie od 86 do 92 proc., tym bardziej że przestępczość i przemoc rośnie zwłaszcza w miastach rządzonych przez Demokratów – wynika z sondażu.

Wycofanie przez prezydenta wojsk amerykańskich z Afganistanu aprobuje ponad połowa obywateli – 55 proc.

Amerykanie, pytani, jak dobrze Biden wywiązał się ze swych obietnic wyborczych, są podzieleni. 52 proc. badanych jest zdania, że wykonał świetną lub dobrą robotę i obietnic dotrzymuje, a 47 proc. uważa, że wykonał niezbyt dobrą lub słabą robotę.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej