RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chorwacja wprowadza nowe obostrzenia. Co się zmieni?

Zmiany dotyczą regionów o podwyższonym stopniu zagrożenia (fot. Forum/PIXSELL/Grgo Jelavic)
Zmiany dotyczą regionów o podwyższonym stopniu zagrożenia (fot. Forum/PIXSELL/Grgo Jelavic)

Od poniedziałku 26 lipca Chorwacja zaostrza restrykcje związane z epidemią koronawirusa na wybrzeżu Adriatyku, regionie popularnym wśród turystów. Ma to związek ze wzrostem liczby zakażeń.

Niedzielski o kolejnej fali epidemii: Nie „czy”, tylko „kiedy”? [WIDEO]

Jesteśmy w sytuacji, w której nie zadajemy sobie pytanie, czy będzie czwarta fala epidemii koronawirusa, tylko kiedy ona nastąpi. Ta fala będzie...

zobacz więcej

O zmianach w obostrzeniach epidemicznych poinformował minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović. Nowe zasady obowiązywać będą od 26 lipca do 15 sierpnia i dotyczą regionów „pomarańczowych” nad Adriatykiem: okolic Zadaru, Szybenika, Splitu czy Dubrownika.

Zaostrzenie restrykcji ma związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i z coraz większą liczbą osób hospitalizowanych. Do Chorwacji przyjeżdża też coraz więcej turystów.

Nowe obostrzenia w Chorwacji


Jak poinformował chorwacki rząd, od przyszłego tygodnia będą zabronione wszelkie zgromadzenia liczące więcej niż 50 osób.

Zakaz nie będzie jednak obejmował imprez z udziałem do tysiąca osób, na przykład koncertów. Ich uczestnicy będą jednak musieli mieć certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw Covid-19, negatywny test na obecność koronawirusa lub przejście choroby.

Minister zdrowia o czwartej fali. Szczepionki płatne od jesieni?

Cały czas analizujemy wszystkie pomysły, które się pojawiają w Europie, motywujące do szczepień – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapytano...

zobacz więcej

Te same zasady będą obowiązywać kibiców imprez sportowych. W Chorwacji obowiązuje noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach i w transporcie publicznym.

Restrykcje dotyczą także organizacji ślubów i wesel, w których będzie mogło uczestniczyć do 15 osób bez certyfikatów covidowych.

Nowe zasady mają zapobiec przerwaniu sezonu turystycznego z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. 20 proc. chorwackiego PKB to dochody z turystyki.

Chorwacja. Zasady wjazdu


Zgodnie z rozporządzeniem obowiązującym od 1 lipca warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen lub państw stowarzyszonych Strefy Schengen jest posiadanie certyfikatu COVID.

Katastrofa w Chorwacji. Jest wiele ofiar [WIDEO]

Co najmniej 10 osób zginęło a ponad 40 zostało rannych w wypadku autokaru w Chorwacji. Na miejscu trwa akcja służb.

zobacz więcej

Osoby, które nie posiadają certyfikatu COVID będą mogły wjechać pod warunkiem, że na granicy okażą:

• nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach;

albo

• nie starsze niż 210 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm) lub jednej dawki szczepionki Janssen – pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni

albo

• zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 210 dni

Polska wprowadzi obowiązek szczepień? „Sytuacja w Europie robi się dramatyczna”

Prezydent Francji ogłosił, że okazanie certyfikatu szczepień będzie niebawem niezbędne do wizyty w restauracji, centrum handlowym czy podróży...

zobacz więcej

albo

• potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dni, jeśli przyjęto pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca,

albo

• zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że osoba przebyła COVID-19, zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 180 dni, ale nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy. UWAGA! Nie ma wzoru takiego zaświadczenia.

Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi certyfikat Covidowy lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, albo posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej