RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja. Senator porównał antyszczepionkowców do...polskiej kawalerii z lat 40.

Claude Malhuret porównał antyszczepionkowców z „polską kawalerią atakującą sowieckie czołgi w latach 40.” (fot. Daniel Pier/NurPhoto via Getty Images; David McNew/Getty Images)
Claude Malhuret porównał antyszczepionkowców z „polską kawalerią atakującą sowieckie czołgi w latach 40.” (fot. Daniel Pier/NurPhoto via Getty Images; David McNew/Getty Images)

Chciał zachęcić do szczepień, popisał się kompletną ignorancją. Senator Claude Malhuret podczas ożywionej debaty we francuskim parlamencie nazwał przeciwników szczepień przeciwko COVID-19 frajerami i porównał z... „polską kawalerią atakującą sowieckie czołgi w latach 40.”. Malhuret to były mer miasta Vichy, symbolu kolaboracji Francuzów z Niemcami.

Francja wprowadzi nowe przepisy sanitarne. Powodem wariant Delta

– Wariant Delta koronawirusa stanie się dominujący we Francji w ten weekend – poinformował szef resortu zdrowia Olivier Véran. Według ekspertów...

zobacz więcej

– Ospa zniknęła. COVID-19 ma szansę przetrwać dzięki wszystkim bojownikom cyfrowego ruchu oporu, którzy domagają się prawa do walki z nim (bez szczepionki – przyp. red.) – mówił Malhuret.

– Szansę mają jak polska kawaleria w latach 40. przeciwko sowieckim czołgom – dodał, śmiejąc się.

Malhuret zapewne miał na myśli jeden z najczęściej rozpowszechnianych przez niemiecką i komunistyczną propagandę mitów o nieudolności polskiej obrony podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Według goebbelsowskiej propagandy II Rzeczpospolita była tak słaba i zacofana, że Wojsko Polskie zmuszone było bronić się przed niemieckimi czołgami atakami kawalerzystów uzbrojonymi w szable i lance. Mit o polskich kawalerzystach szarżujących na niemieckie czołgi we wrześniu 1939 roku bezpośrednio wziął się z opisów niemieckich i włoskich korespondentów wojennych wykorzystanych później przez nazistowską propagandę.

Protesty we Francji. Nie będzie procesu sprawcy, który wyrzucił Żydówkę z trzeciego piętra

Muzułmanin z Mali przez godzinę torturował swoją sąsiadkę, emerytowaną lekarkę, Sarę Halimi, francuską Żydówkę. W czasie dokonywania zbrodni...

zobacz więcej

Dziennikarze, m.in. miesięcznik „Historia do Rzeczy”, przywołali historię korespondenta Marco Patricelliego, który przyznał się do zmyślenia historii „o polskich lancach szturmujących niemieckie czołgi”.

Tymczasem podczas II wojny światowej nie doszło do ani jednego szturmu polskiej kawalerii na niemieckie czołgi.

Kawaleria, choć była bronią przestarzałą to potrafiła stawić opór nawet wojskom pancernym. Jednym z wielu przykładów może być zwycięskie starcie Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod dowództwem płk. Juliana Filipowicza z niemiecką 4 Dywizją Pancerną gen. Reinhardta. 1 września 1939 roku w czasie bitwy pod Mokrą ułani uzbrojeni w broń przeciwpancerną zniszczyli ponad 100 niemieckich czołgów i samochodów pancernych, zatrzymując na cały dzień pochód niemieckiej dywizji pancernej. Pisał o tym Marcin Paluch w artykule „Działania bojowe Wołyńskiej Brygady Kawalerii.

Nawiązując do słów Malhureta, warto zwrócić także uwagę na fakt, że w 1940 roku ponad 80 tys. polskich żołnierzy broniło Francji przed niemiecką agresją.

To Malhuret powinien wiedzieć. W latach 1989–2017 był merem Vichy. To tam podczas II wojny światowej miał swoją siedzibę kolaborujący z Niemcami rząd marszałka Phililppe’a Petaina.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej