RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy ignorują orzeczenie TSUE. Chodzi o niezależność prokuratury

Chodzi o orzeczenie TSUE z maja 2019 r.(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
Chodzi o orzeczenie TSUE z maja 2019 r.(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Niemiecki rząd ignoruje krytykę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – donosi „Der Spiegel”. Chodzi o problem z niezależnością tamtejszej prokuratury.

Niewykonane wyroki TSUE. Polska na końcu rankingu [WIDEO]

Grecja nie wykonała aż 12 wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i jest w tej materii absolutnym rekordzistą. Aż 9 wyroków TSUE nie...

zobacz więcej

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” poinformował, że rząd w Berlinie „ignoruje krytykę Trybunału Sprawiedliwości UE w kwestii prawa niemieckich ministrów sprawiedliwości do wydawania poleceń prokuraturom”.

Problem poruszono w raporcie o praworządności, jaki Komisja Europejska przedstawiła kilka dni temu.

Przypomnijmy, chodzi o orzeczenie TSUE z maja 2019 r. Uznano wówczas, że niemieckie prokuratury nie są na tyle niezależne, aby mogły wystawiać europejskie nakazy aresztowania. Jak opisuje Deutsche Welle, od tego czasu nakazy wystawiają tamtejsze sądy.

W raporcie KE jest mowa o propozycji zmian, jakie przedstawił niemiecki resort sprawiedliwości. Według mediów „rząd nie doszedł do porozumienia w sprawie projektu ustawy ograniczającej prawo wydawania poleceń w ramach współpracy prawnej z innymi krajami UE przy zachowaniu tego prawa w sprawach wewnątrz Niemiec”.

Jak przypomina DW, w Niemczech ze względu na federalną strukturę państwa, istnieje zarówno centralne ministerstwo sprawiedliwości i prokuratura federalna, jak i landowe prokuratury i resorty sprawiedliwości w każdym kraju związkowym.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej