RAPORT

Pogarda

Umorzenie spłaty wsparcia z Tarczy. „W firmach pozostało już 30 mld złotych”

Ostateczna kwota jaka pozostanie w firmach z Tarczy FPR 1.0 wyniesie ok. 40 mld zł fot. Shutterstock/Photographee.eu)
Ostateczna kwota jaka pozostanie w firmach z Tarczy FPR 1.0 wyniesie ok. 40 mld zł fot. Shutterstock/Photographee.eu)

Najnowsze

Popularne

75 proc. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0, dostało już decyzje o umorzeniu – powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jest to łącznie 30 mld zł.

Więcej pieniędzy na ratowanie firm

Spółki, które chcą się restrukturyzować, jeszcze w tym roku mogą dostać od Agencji Rozwoju Przemysłu 650 mln zł. W przyszłym budżet może być...

zobacz więcej

Wiceprezes PFR wskazał, że z 348 tys. firm, które otrzymały wsparcie z Tarczy PFR 1.0 decyzję o umorzeniu otrzymało 260 tys., czyli 75 proc. przedsiębiorstw. Zaznaczył, że 82 proc. z nich zaaprobowało wyliczoną i przedstawioną przez PFR wartość umorzenia, 10 proc. decyzji wymagało zmian (np. w wyniku oświadczeń o stratach), a 7–8 proc. decyzji jest w zawieszeniu.

– PFR jeszcze weryfikuje dane, żeby nie wydawać negatywnych dla przedsiębiorców werdyktów – wyjaśnił.

– Do tej pory umorzyliśmy ok. 30 mld zł, przy czym średnio jest to ok. 63 proc. kwoty, którą przedsiębiorca otrzymał – powiedział. Dodał, że prawie 40 tys. firm uprawnionych jest do zatrzymania 100 proc. wsparcia i są to głównie przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte wprowadzonymi w wyniku pandemii ograniczeniami, działające pod 54 kodami PKD.

Marczuk podkreślił, że firmy są bardzo skrupulatnie w wyliczeniach, o czym świadczy stosunkowo niewielka kwota, którą PFR umorzył w wyniku oświadczeń przedsiębiorców. – Do tej pory z 30 mld zł, które umorzyliśmy, z tytułu strat poświadczonych przez firmy jest zaledwie 1,3 mld zł – wskazał.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dodał też, że PFR dysponuje narzędziami analitycznymi, które pozwalają na weryfikację wykazanych przez firmy wyliczeń. – Mamy na to co najmniej dwa lata. Przedsiębiorcy muszą zdawać sobie sprawę, że gdy ktoś nadużyje zaufania, musi się liczyć z konsekwencjami – zaznaczył.

Mało wyłudzeń z tarcz finansowych

Skala wyłudzeń środków z funduszy na wsparcie w czasie pandemii jest niewielka; służby sprawnie współpracują – powiedział przewodniczący sejmowej...

zobacz więcej

Przypomniał, że kwotę subwencji, która pozostanie po umorzeniu, firmy powinny uiścić w banku w 24 ratach bez żadnych odsetek, a pierwsi beneficjenci Traczy PFR 1.0 zaczną spłatę w poniedziałek 26 lipca.

– Biorąc pod uwagę, że jesteśmy już bardzo zaawansowani w procesie umorzeń, można się spodziewać, że ostateczna kwota jaka pozostanie w firmach z Tarczy FPR 1.0 wyniesie ok. 40 mld zł, plus ok. 7 mld zł z tytułu zaniechania poboru podatków – podsumował wiceprezes. Przypomniał, że PFR w uzgodnieniu z Ministerstwem Finansów przesunął termin wydania pierwszych decyzji o umorzeniu subwencji z 31 maja na 1 czerwca. Rozporządzenie opublikowano 16 lipca br.

W ramach Tarczy PFR 1.0, uruchomionej podczas wiosennej fali pandemii w ub.r., PFR wypłacił 61 mld zł. Wsparcie trafiło do 348 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników.

W obliczu drugiej fali pandemii rząd i PFR przygotowały też Tarczę Finansową 2.0. Był to program wsparcia, którego celem była pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.

Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm z Tarczy 1.0 i 2.0 wyniosła 68,1 mld zł. Pomoc trafiła od ok. 360 tys. firm. Średnia subwencja dla mikrofirmy zatrudniającej do 9 osób wyniosła ok. 80 tys. zł, a dla firm z sektora MSP, zatrudniających od 10 do 249 osób ok. 550 tys. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej