RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Chcesz poznać żywy, młody Kościół? Chodź z nami na Jasną Górę!”

WAPM – Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (fot. WAPM/Bialo-zielona/PiotrKisiel)
WAPM – Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (fot. WAPM/Bialo-zielona/PiotrKisiel)

Już 5 sierpnia z centrum stolicy wyruszy 41. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Przez epidemię, w porównaniu do poprzednich lat, pielgrzymów czeka sporo zmian. Ale jak podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info przewodnik WAPM ks. Mateusz Gawarski, znów „będzie to czas przeznaczony Bogu, często podejmowany w ważnych intencjach, które niesiemy do Częstochowy”. – Pielgrzymka jest miejscem radości, spotkania, przyjaźni i relacji – nawiązywanych nierzadko na całe życie! WAPM to pielgrzymka akademickiej społeczności Warszawy, więc jeżeli chcesz poznać żywy, młody Kościół – chodź z nami na Jasną Górę! – apeluje duchowny.

Bilans Stolicy Apostolskiej za rok 2020. „Jest lepiej niż przewidywano”

Ponad 66 milionów euro wyniósł deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej w zeszłym roku – poinformował w sobotę Watykan. Jest lepiej niż przewidywano...

zobacz więcej

Pielgrzymka trwa od 5-14 sierpnia. Wyrusza z Warszawy, pokonuje dziennie ok. 30-40 km i dociera na Jasną Górę przed Obraz Matki Bożej wczesnym rankiem 14 sierpnia.

W tym roku obowiązuje jednak kilka zupełnie nowych zasad. Zapisać na pielgrzymkę mogą się zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione, ale do limitu osób, ustanowionego przez organy władzy publicznej.

Czy zorganizowanie tego wydarzenia w związku z epidemią było bardzo skomplikowane?

Zobacz także ->  W rocznicę pielgrzymki na Maderę. Jan Paweł II patronem sali na stadionie

– Organizacja pielgrzymki w zmiennych okolicznościach jest znacznie utrudniona. Służby pielgrzymkowe pracują od dłuższego czasu, byśmy mogli bezpiecznie dojść na Jasną Górę. Wszystkich uczestników obowiązywać będzie reżim sanitarny, wynikający z przepisów prawa i nałożonych na organizatora obowiązków przez GIS. Jednak kluczowa, tak jak przez wszystkie lata pielgrzymowania, jest odpowiedzialność za siebie nawzajem przez każdego pielgrzyma, wynikająca z zasady miłości bliźniego – zaznacza brat przewodnik Mateusz Gawarski.

– Jest ona fundamentem naszej pielgrzymkowej rodziny, stąd liczymy na wyrozumiałość i przestrzeganie wprowadzonych zasad – dodaje.

Niemcy. Ksiądz katolicki bohaterem amerykańskich reportaży o powodzi

Amerykańskie media (agencja AP, dziennik „Los Angeles Times” i telewizja NBC) w reportażach z ogarniętej powodzią Nadrenii–Palatynatu dużo miejsca...

zobacz więcej

„Obyś na nowo rozpalił charyzmat”


Dla osób zaszczepionych limitu miejsc nie będzie. Aby znaleźć się w tej grupie, konieczne było przyjęcie pełnego cyklu szczepienia przeciw COVID-19 najpóźniej 14 dni przed wyruszeniem pielgrzymki, czyli do 21 lipca. Liczba miejsc dla niezaszczepionych jest ograniczona.

Jakie będą największe różnice między tegoroczną pielgrzymką, a wcześniejszymi WAPM-ami?

– Zeszłoroczna jubileuszowa pielgrzymka była wyjątkowa, bo zostaliśmy w Warszawie. Pielgrzymowaliśmy wyłącznie duchowo, spotykając się każdego dnia we wspólnocie pielgrzymkowej w Kościele Akademickim św. Anny. W tym roku znów wyruszymy na jasnogórski szlak, najstarszą trasą pątniczą po Sanktuariach Maryjnych. Mamy nadzieję, że 41. WAPM będzie normalna, że najważniejszego duchowego wymiaru nie przysłonią inne kwestie, które na co dzień nam towarzyszą – mówi portalowi tvp.info ks. Mateusz Gawarski.

Zobacz także ->  Pielgrzymka rolników. Jarosław Kaczyński: Polski Ład szansą dla rozwoju naszej ojczyzny

– Dlatego tak jak w poprzednich latach będziemy pielgrzymować w grupach przez 10 dni, by 14 sierpnia dotrzeć przed Cudowny Wizerunek Matki Bożej – wyjaśnia.

Duchowny zaznacza, że właśnie do tego powrotu odnowy wiary nawiązuje hasło tegorocznej pielgrzymki: „Obyś na nowo rozpalił charyzmat”.

– Rozeznawanie charyzmatu, to spojrzenie na siebie przez pryzmat ubogacających darów Boga. Patronami naszego pielgrzymowania będą Kard. Stefan Wyszyński oraz Matka Czacka, którzy stanowią przykład uświęcania wspólnoty Kościoła przez otrzymane charyzmaty i pokorną służbę – mówi Gawarski.

Kwota zwala z nóg. Archidiecezja Krakowska pomoże ofiarom pożaru

W gigantycznym pożarze w Nowej Białej ogniem objętych zostało 21 domów i 23 budynki gospodarcze. Dziewięć poszkodowanych osób trafiło do szpitala,...

zobacz więcej

Jak się zapisać na WAPM?


Zapisy na pielgrzymkę trwają od 5 lipca do 7 sierpnia włącznie – po tym terminie Formularz Zapisów na stronie wapm.waw.pl zostanie wyłączony.

Zobacz także ->  Fatima. Uroczystości wspomnienia objawień z licznym udziałem wiernych

Na WAPM można oczywiście dojechać również w trakcie jej trwania, jednak zapisać trzeba się z wyprzedzeniem – online. Pełen proces zapisów oraz wszystkie informacje dotyczące tego, jak się zapisać, są dostępne   TUTAJ.

Zapisy składają się z 3 etapów: wypełnienia Formularza Online, uiszczenia opłaty wpisowej oraz odebrania Pakietu Pielgrzyma. Co ważne, odbiór Pakietu jest możliwy wyłącznie po otrzymaniu od Służby Zapisu „Potwierdzenia poprawnego Zapisu Online”, które jest wysyłane po weryfikacji wszelkich warunków uczestnictwa w WAPM.

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. Zarząd Ursynowa nie chce koncertu: Drogi i zbyt religijny

Zarząd stołecznego Ursynowa odrzucił propozycję radnego PiS ws. koncertu z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Stwierdzono, że to zbyt...

zobacz więcej

Czas dla Boga i czas dla nowych przyjaźni


Przewodnika WAPM pytamy, dlaczego warto iść z pielgrzymami na Jasną Górę i spędzić z nimi tych 10 dni?

– Pielgrzymka to wyjątkowy czas „rekolekcji w drodze”, który nie polega wyłącznie na przejściu z punktu A do punktu B, czy formacji religijnej. Jest czymś zdecydowanie więcej. Ks. Rektor Malacki mówił, że pielgrzymka to nauka praktycznego wdrażania zasad Ewangelii. To czas prowadzący do przemiany serca, w którym konfrontujemy własną postawę z samym sobą i wobec naszych Braci i Sióstr – odpowiada ws. Gawarski.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Pielgrzymka to czas łaski, codziennego dostępu do Eucharystii – czas przeznaczony Bogu, często podejmowany w ważnych intencjach, które niesiemy do Częstochowy. Pielgrzymka jest miejscem radości, spotkania, przyjaźni i relacji – nawiązywanych nierzadko na całe życie! WAPM to pielgrzymka akademickiej społeczności Warszawy, więc jeżeli chcesz poznać żywy, młody Kościół – chodź z nami na Jasną Górę! – apeluje i zaprasza.

Fot. Po lewej ks. Mateusz Gawarski.

Wyjątkowy jubileusz. Przed 70 laty Benedykt XVI przyjął święcenia kapłańskie

Przed 70 laty, 29 czerwca 1951, przyjęli święcenia kapłańskie dwaj bracia Ratzingerowie: Joseph, późniejszy papież Benedykt XVI i jego starszy brat...

zobacz więcej

Namiot? Koniecznie


Osoby chcące wziąć udział w WAPM muszą się zapisać do jednej z 18 grup. Każda z nich wyróżnia się nieco innym charyzmatem i jest tworzona przez inne środowiska parafialne czy zakonne.

O wyborze grupy decyduje się indywidualnie w trakcie zapisów, a później pielgrzymuje w niej do samej Jasnej Góry. W której grupie idą harcerze, a w której osoby związane z kościołem św. Anny? Którą tworzą franciszkanie, a którą dominikanie? Odpowiedzi na te pytania  TUTAJ.

„Pamiętaj, że w tym roku jedyną opcją noclegu jest własny namiot, dlatego musisz się w niego zaopatrzyć! Pamiętaj o odpowiednim stroju, godnym uczestnictwa w Mszy Świętej i innych modlitwach. Ponadto obowiązywać będzie szczególny reżim sanitarny, do którego przestrzegania jesteś zobowiązany w tym np. codzienny pomiar temperatury” – podkreślają organizatorzy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej