RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Porozumienie USA z Niemcami ws. NS2. „A teraz niech Polska coś zaproponuje”

Budowa Nord Stream 2 (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
Budowa Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

USA, Niemcy i Rosja porozumiały się ws. gazociągu Nord Stream 2, omijającego Polskę i państwa Bałtyckie. Amerykański ekspert Jonathan Katz ocenił, że to „Polska i Ukraina powinny teraz wyjść z propozycjami, jak poprawić bezpieczeństwo energetyczne”. Prof. Tomasz Grzegorz Grosse w rozmowie z portalem tvp.info zaznacza, że to Waszyngton dokonał niekorzystnej dla nas zmiany polityki „i to Amerykanie powinni się zastanawiać, jak te zmianę nam zrekompensować”.

Müller o umowie ws. Nord Stream 2: Decyzja niedobra dla Europy Środkowo-Wschodniej

Jesteśmy zaskoczeni decyzją Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły na to, by budowa gazociągu Nord Stream 2 mogła być kontynuowana; to decyzja,...

zobacz więcej

Administracja prezydenta Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły kilka dni temu we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat Nord Stream 2.

W ramach umowy Niemcy mają zainwestować w ukraińskie projekty energetyczne, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i mają działać na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu, która zapewnia Ukrainie dochody z opłat tranzytowych i która wygasa w 2024 r.

Polska powinna wyjść z propozycjami?


Porozumienie dot. gazociągu w ocenie niektórych komentatorów nie kończy sprawy. Zdaniem np. amerykańskiego dyplomaty i eksperta German Marshall Fund Jonathana Katza, teraz to „Polska i Ukraina powinny wyjść z propozycjami, jak poprawić bezpieczeństwo energetyczne”.

– Gdybym był w polskim rządzie, to też publicznie mówiłbym o odrzuceniu tego porozumienia – powiedział Katz, odnosząc się do wspólnego polsko-ukraińskiego oświadczenia ministrów spraw zagranicznych. – Ale to jest też szansa i punkt wyjścia, żeby podjąć rozmowy, żeby zaproponować nowe inicjatywy, które zwiększą zarówno „twarde” bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo energetyczne – ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

„Jak Jałta czy Teheran”. Dyrektor PISM o Nord Stream 2

– Porozumienie NS2 bezpośrednio dotyczy interesów i bezpieczeństwa Ukrainy, ale Kijów nie jest stroną tego porozumienia ani nie uczestniczył w jego...

zobacz więcej

Taka narracja pokazuje nowe podejście do kwestii NS2 i jego konsekwencji dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i Polski, bo de facto spycha Polskę na pozycję winnego nowej sytuacji, ze względu na to, że „nie przedstawia własnych propozycji” wobec podjętej na linii USA-Niemcy-Rosja decyzji.

Prof. Grosse: Rekompensat dla Polski nie ma


Z takim przedstawieniem sprawy, gdzie odwraca się rolę „winnego”, nie zgadza się prof. Tomasz Grzegorz Grosse, socjolog, politolog i historyk (Uniwersytet Warszawski).

W rozmowie z portalem tvp.info Grosse zaznacza najpierw, że najlepszym rozwiązaniem po stronie amerykańskiej „byłoby niedopuszczenie do ukończenia Nord Stream 2 i utrzymanie sankcji”, zaś po stronie niemieckiej – „wycofanie się z całej inwestycji”. – To byłoby najbardziej korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, Ukrainy, państw nadbałtyckich i Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśla.

– Jeśli chodzi o rekompensaty, to na tym etapie są one niewystarczające, jeśli chodzi o Ukrainę. Jeśli chodzi o Polskę, to ich nie ma – ocenia politolog.

Polska i Ukraina reagują na amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2

Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego...

zobacz więcej

Nasz rozmówca jest zdania, że Polska powinna porozmawiać z Amerykanami, „w jaki sposób chcą oni wynagrodzić Polsce pogorszenie bezpieczeństwa w zakresie konwencjonalnym i energetycznym, na które się właśnie zgodzili”. – Podobnie powinny uczynić Niemcy, którzy w imię własnych stosunkowo doraźnych korzyści gospodarczych i geoekonomicznych wystawiają na szwank bezpieczeństwo sąsiadów – mówi nam Grosse.

– Z góry trzeba jednak odrzucić sugestie, że my przecież możemy zaopatrzyć się w gaz z NS2. Ta propozycja już się wcześniej pojawiała, ale w żaden sposób nie niweluje ona zagrożeń, wręcz przeciwnie, zwiększa je – zaznacza.

Komentując nową narrację, w której to Polska i Ukraina powinny wyjść z propozycjami po nowym porozumieniu, Grosse przypomina, że jeszcze miesiąc temu Joe Biden był zwolennikiem zatrzymania NS2 i utrzymania sankcji. – To, że on zmienił politykę, to bardzo poważne złamanie pewnego rodzaju zobowiązań sojuszniczych wobec Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej – komentuje.

NS2 zmienia wszystko. „Teraz Niemcy będą rządzić poprzez politykę klimatyczną i gender”

„Porozumienie Merkel-Biden to kompletny sukces Niemiec i kompletna klapa USA” – pisze na Twitterze Józef Orzeł, twórca Klubu Ronina, związany...

zobacz więcej

Zmiana polityki USA


Zdaniem eksperta nastąpiła „bardzo niekorzystna dla nas” zmiana polityki Waszyngtonu „i to Amerykanie powinni się zastanawiać, jak te zmianę nam zrekompensować, bo to oni podjęli decyzje krzywdzącą dla nas”.

– Należy też wyciągnąć wniosek z tego, jak nasi dotychczasowi sojusznicy – Niemcy i Amerykanie – załatwiają między sobą interesy ponad naszymi głowami i jednocześnie kosztem naszego bezpieczeństwa. To obniża wiarygodność tych partnerów na przyszłość – podkreśla prof. Grosse.

Na koniec dodaje, że musimy brać po uwagę, że nie możemy liczyć na solidarność Niemców, ale niestety również na deklaracje i zobowiązania Amerykanów. – Czy USA odbuduje swoją wiarygodność w naszych oczach i w oczach Ukraińców, to zależy do nich samych i od tego, jakie propozycje przedstawią – mówi.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej